Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

12. marec sestra Veronika Terézia Rácková, Južný Sudán

„Ježišova cesta bola dôsledná. Neopustil ľudí alebo miesto, keď nastali ťažkosti. Ako Ježišova učeníčka nasledujem ho v sile Ducha Svätého. Nemôžem opustiť ľudí Južného Sudánu, pretože ich milujem.“ Takto sestra Veronika Rácková vysvetlila dôvod, prečo sa rozhodla zostať v Južnom Sudáne, keď tam znovu vypukla občianska vojna.

Misionárka z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého bola lekárkou a vedúcou Zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. Starala sa tam najmä o chorých na AIDS a ľudí s inými zdravotnými ťažkosťami. Spolu so sestrami zrenovovali budovy a zakúpili zariadenie pre infekčné a psychiatrické oddelenie. Počas politických nepokojov v Južnom Sudáne sa snažila miestnym pomáhať stravou, liekmi, vodou a zdravotnou starostlivosťou.

V pondelok 16. mája 2016 sa jej auto hodinu po polnoci stalo terčom streľby troch ozbrojencov. Útočníci pochádzali z armádnej jednotky „Joint Operation Unit“ rozmiestnenej v oblasti na zaistenie bezpečnosti civilistov.

V tom čase prevážala do nemocnice tehotnú ženu, ktorá išla rodiť. Zomrela o štyri dni neskôr 20. mája na následky zranení vo veku 58 rokov. Pochovaná je v Yei na mieste jej pôsobenia. „Jej telo tak zostáva navždy so zemou a s ľuďmi, ktorým slúžila celým srdcom a životom,“ uvádza webstránka Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

Sestra Veronika zasvätila svoj život najchudobnejším a ľuďom v núdzi. Pochádzala z Bánova pri Nových Zámkoch, no rozhodla sa svoj život zasvätiť misiám. Stala sa lekárkou-misionárkou, aby sa podelila so svojou láskou k životu s ostatnými. Bola si dobre vedomá rizika života a práce v Južnom Sudáne, no napriek tomu obetovala svoj život tejto službe.  

Modlitba:

Pane, daj nám silu zotrvať v láske aj napriek ťažkostiam a strachu. Podľa príkladu sestry Veroniky, ktorá uprednostnila obetavú službu a starostlivosť o dobro svojich blížnych, pomôž aj nám rásť v dôvere v teba a odvážne si voliť lásku aj keď sa my sami cítime byť v ohrození. Prosíme ťa, obdaruj nás svojou milosťou a uč nás húževnatosti v konaní dobra. 

Južný Sudán trpel mnohými vojnami, ktorých koniec sa zdal byť v nedohľadne. Cirkev v tejto krajine potrebuje našu podporu, a preto ACN pomáha rôznymi pastoračnými vzdelávacími programami týkajúcimi sa zdravotnej starostlivosti a prevencie hladu.

Medzi nimi je aj program, ktorý realizujú misionári Comboni vo farnosti Svätého kríža v Yirol v diecéze Rumbek, v strede krajiny, zhruba 200 kilometrov od hlavného mesta Juba.

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.