Rada katolíckych patriarchov a biskupov na Blízkom východe vyhlásila 27. jún 2021 za Deň modlitieb za mier na Blízkom východe. V túto nedeľu budú všetci biskupi regiónu v rovnakom čase v svojich krajinách sláviť svätú omšu a zasvätia Blízky východ Svätej rodine. Latinský patriarcha Jeruzalema arcibiskup Pierbattista Pizzaballa požehná ikonu Svätej rodiny v Bazilike Zvestovania v Nazarete – tá potom bude putovať po krajinách Blízkeho východu a 8. decembra 2021 dorazí do Ríma.

Iniciatíva Dňa modlitieb prichádza v správnom čase. Krvavé konflikty v Svätej zemi pred niekoľkými týždňami ukázali, aký krehký je mier v krajine narodenia Ježiša Krista a kolíske našej viery. ACN sa preto s úprimným presvedčením pripája k Dňu modlitieb.

Pozývame našich dobrodincov i všetky farnosti, aby v tento deň osobitne mysleli na ľudí na Blízkom východe, modlili sa za nich a duchovne sa s nimi zjednotili pri slávení nedeľnej bohoslužby.

Pre ACN predstavuje kresťanská menšina na Blízkom východe viac než záležitosť srdca. Naše sestry a bratia z tohto skúšaného regiónu sú pre nás partnermi a priateľmi. Pomáhať im vnímame ako svoje poslanie – v posledných rokoch sme ho čoraz viac objavovali a prijímali. Ako kresťanom na Západe nám veľmi záleží na tom, aby kresťania na Blízkom východe žili aj o dvadsať, päťdesiat či sto rokov.

Osud kresťanských rodín je teraz zvlášť dôležitý

Mnohé veľké rodiny boli počas vojny a úteku rozdelené. Mladé rodiny sa skepticky pýtajú, či ešte majú v svojej vlasti perspektívu. Sedia na zbalených kufroch. Bude pre ne silným signálom, keď biskupi počas Dňa modlitieb zasvätia Blízky východ Svätej rodine, ktorá sama zažila útek, chudobu a prenasledovanie.

Tento región krváca z mnohých rán. V Sýrii, Iraku, Libanone, Izraeli, na palestínskych územiach, ale i v ďalších krajinách mu zasadili údery fanatické islamistické skupiny, ktoré kresťanov považujú za občanov druhej kategórie, ba dokonca im chcú vypáliť biľag nepriateľov a zbaviť sa ich. Iné rany mu aj pričinením Západu spôsobili vojny, ktoré po sebe zanechali viac porazených ako víťazov.

Ranami sú tiež minuloročný augustový výbuch v Bejrúte, zlé hospodárenie krajín, korupcia, totalitné režimy či politická nestabilita. Ranou je rovnako ignorancia zo strany kresťanov na Západe, ktorých osud kresťanských komunít na Blízkom východe dlho zaujímal iba okrajovo. Ľahostajnosť voči bratom vo viere sa môže javiť ako pohŕdanie.

ACN spolu s viacerými charitatívnymi organizáciami v posledných rokoch upozorňovali západný svet na osud kresťanov na Blízkom východe. Po masovom exode z Ninivskej planiny a jej ničení sme im pomáhali, aby opäť našli budúcnosť v ich vlasti. V Sýrii sme sa podieľali na prehlbovaní vzájomnej spolupráce kresťanských denominácií počas bratovražednej vojny.

Pápež František na návšteve Iraku. Foto: ACN

Kresťania sa stali znamením nádeje

Toto všetko a ešte oveľa viac umožnili dobrodinci ACN, mnohí miestni partneri aj veriaci, no predovšetkým úsilie biskupov, kňazov a rehoľníkov v zasiahnutých krajinách. Stáli pri ľude, ktorí im bol zverený, a neraz siahli na dno svojich síl. Boli sme svedkami toho, ako napĺňali politický program „boja proti príčinám emigrácie“.

Toľko toho ešte treba urobiť, toľko problémov je pred nami! Exodus kresťanov trvá. Politická, hospodárska a sociálna neistota sa zdá byť neprekonateľná. V Sýrii ľudia strádajú pre sankcie Západu, ktoré zasahujú tých najchudobnejších, nie tých, na ktorých boli uvalené.

No badáme už aj signály nádeje. Patria medzi ne návšteva pápeža Františka v Iraku na začiatku roka 2021 alebo jeho návšteva Arabského polostrova roku 2019. Mier si vyžaduje čas a jeho predpokladom je dialóg, najmä dialóg medzi náboženstvami. Bez náboženskej slobody nemôže byť ani mier.

Vyhlásenie Dňa modlitieb za mier na Blízkom východe ľuďom pomôže, aby si uvedomili potreby druhých, prejavili im svoju solidaritu a praktickú podporu. Ide však predovšetkým o pozvanie modliť sa. Nech Boh lieči rany Blízkeho východu. Nech Svätá rodina chráni, opatruje a zachováva kresťanov na Blízkom východe. ACN bude naďalej stáť na ich strane.

 

Ak chcete podporiť projekty konkrétnej pomoci, ktoré robí nadácia ACN, navštívte náš darcovský portál a vyberte si ako chcete pomôcť. Srdečne Vám ďakujeme.