„Región je už takmer tri týždne úplne odrezaný od zvyšku sveta – nefunguje ani internet, ani telefón. Informácie od ľudí, ktorí oblasť navštívili, sú však mimoriadne znepokojivé,“ hovorí Miroslav Dzurech, riaditeľ slovenského úradu pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Tigraj s hlavným mestom Mekelle je najsevernejším regiónom Etiópie, hraničí s Eritreou a Sudánom. Asi 95 % jeho obyvateľstva tvoria kresťania Etiópskej koptskej pravoslávnej cirkvi patriaci k etnickej skupine Tigrajcov.

„Počas konfliktov v regióne Tigraj boli zabité stovky ľudí, ale skutočný počet mŕtvych nepozná nikto. Povedali nám, že sú medzi nimi aj kňazi a predstavitelia cirkví. Obchody, školy, kostoly i kláštory boli vykradnuté a zničené. Tisíce ľudí utiekli zo svojich domovov. Niektorí prekročili hranice so Sudánom, ďalší hľadali útočisko v odľahlých horských oblastiach a zostali bez vody a jedla,“ potvrdzuje Miroslav Dzurech.

Prečítajte si aj

Otec Kenneth slúži svätú omšu

Informácie o útoku sú nejasné

V posledných dňoch sa v médiách šíria správy o zavraždení 750 ľudí. Malo sa tak stať pri útoku na pravoslávny Kostol Panny Márie Sionskej v meste Aksum. Podľa miestnych tradícií sa v ňom uchováva archa zmluvy.

Miroslav Dzurech konštatuje: „Zatiaľ sme nedokázali overiť podrobnosti, no ak je to pravda, išlo skutočne o masaker. Cesta do regiónu v súčasnosti nie je možná a komunikácia s ním je veľmi obmedzená. Potvrdili nám však sériu vrážd a útokov na nevinných ľudí v mnohých častiach regiónu, ako aj v okolí mesta Aksum. Obyvatelia žijú v strachu a hrôze.“

Navyše podľa informácií ACN mohlo v decembri 2020 dôjsť ešte k ďalšej masakre, a to v kostole Maryam Dengelat. Zdroje uvádzajú viac ako sto obetí.

Hoci v regióne zomreli mnohí kresťania, zdroje, ktorými disponuje ACN zdôrazňujú, že násilie nie je motivované náboženským, ale politickým konfliktom. S ohľadom na pandémiu ochorenia COVID-19 sa parlamentné voľby, plánované na 29. augusta 2020, odložili na obdobie po pandémii.

Nacionalistická strana Ľudový front za oslobodenie Tigraja (PFLT) napriek tomu bez schválenia štátnou vládou usporiadala začiatkom septembra 2020 v Tigraji regionálne voľby, čo vyvolalo politickú krízu. Viedla k vojenskému zásahu – v novembri 2020 vypukli v severnej oblasti boje potom, ako do nej etiópsky premiér Abiy Ahmed poslal federálne jednotky. Mali bojovať proti PFLT a podľa získaných informácií ich podporovali eritrejské sily.

Ide o politický problém, no tí, ktorí zaň platia životmi, sú civilisti.

Iný zdroj, ktorý ACN kontaktovala a ktorý chce zostať v anonymite, pretože má obavu z represálií, potvrdzuje: „Problém je v tom, že od začiatku boli do konfliktu zapojené eritrejské sily. Vláda to síce poprela, no sú to eritrejské jednotky, ktoré sa dopúšťajú vrážd na východe a severozápade Tigraja. Nie je možné potvrdiť počty obetí, avšak získali sme informácie o ľuďoch, ktorí boli zabití eritrejskými jednotkami v oblastiach Irob, Zalambassa a Sebeya. Počul som aj o desiatkach ľudí vrátane kňazov zabitých v kostole v Gietele v Gulemakade.“

Miroslav Dzurech vysvetľuje, že izolácia regiónu sťažuje poskytnutie akejkoľvek pomoci. Prosí o podporu pre Etiópiu a predovšetkým pre región Tigraj: „Ide o politický problém, no tí, ktorí zaň platia životmi, sú civilisti. Je to hrozná situácia. Musíme zmierniť utrpenie ľudí a poskytnúť útechu našim bratom a sestrám, ktorí žijú nielen izolovaní od sveta, ale aj ohrození násilím a terorom. V súčasnosti je takmer nemožné získať nejaké informácie, stále však hľadáme riešenia, ako podporiť miestnu cirkev. Prosíme všetkých, aby sa pripojili k modlitbe za túto krajinu a jej obyvateľov.“

 

Nadácia ACN momentálne pomáha farnostiam v Etiópii postaviť si kaplnky z tehál, pretože drevené a hlinené sa im rozpadajú. Ak Vám to situácia dovoľuje, zvážte dar na tento, alebo podobný projekt.