Vďaka dobrodincom pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi je historický Kostol svätého Jozefa v Bejrúte len krok od opätovného otvorenia, ktoré sa uskutoční v júli. Bol poškodený v auguste 2020, keď západným Bejrútom otriasol ničivý výbuch.

Kostol postavili roku 1875 a spravovali ho bratia jezuiti. S podporou ACN sa im ho teraz podarilo obnoviť. Otec Salah Aboujaoude SJ pre ACN uviedol, že sa skončila prvá fáza obnovy a všetky práce budú ukončené v júli 2021. Čoskoro plánujú osadiť novú drevenú vstupnú bránu.

V auguste 2020 v sklade v prístave libanonského hlavného mesta spôsobilo výbuch 2 750 ton zle uskladneného dusičnanu amónneho. O život prišlo 200 ľudí a 6 000 bolo zranených. Farid Hakimé, inžinier dohliadajúci na rekonštrukciu kostola, opísal spúšť, ktorú zanechal: „V dôsledku výbuchu bol Kostol svätého Jozefa značne poškodený. Väčšina drevených okien a dverí bola zničená, poškodený bol i jeho krov.“

Foto: ACN

Okná a dvere bolo potrebné vymeniť. Asi 95 % vitrážových skiel bolo vybitých. Zničené boli všetky drevené časti kostola, ako aj podhľady, elektrické vedenie, trámy krovu a takmer všetky škridly na streche.

„V strope kostola bolo vidieť mnoho puklín, ktoré vznikli pri výbuchu,“ povedal inžinier Hakimé. Aj tie teda bolo treba opraviť, hoci statika budovy nimi nebola narušená. Otec Aboujaoude SJ vysvetlil, že po rekonštrukcii stropných podhľadov vymaľujú a nainštalujú svietidlá. V kostole už vymenili všetky elektrické káble, mali niekoľko desaťročí.

Kostol býval pred výbuchom domovom niekoľkých komunít. Každú nedeľu sa v ňom ráno slúžili sväté omše po anglicky, večer po francúzsky, ale aj v arabskom jazyku podľa maronitského rítu.

Podpora pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi pri opravách kostola je nevyhnutná s ohľadom na libanonskú hospodársku krízu, sprevádzanú prepadom libanonskej libry. V porovnaní s americkým dolárom už stratila 80 % pôvodnej hodnoty. ACN po výbuchu v prístave podporila libanonskú kresťanskú komunitu sumou viac než 5,3 mil. €. V rámci nej bola ľuďom poskytnutá núdzová pomoc a použila sa na pomoc ľuďom v existenčnej núdzi a obnovu zničených budov v historickej kresťanskej štvrti hlavného mesta.

 

Zvážte dnes dar podľa vašich možností na pomoc komunitám v Libanone. Len vďaka štedrosti dobrodincov môžeme účinne pomáhať núdznym. Ďakujeme.