Vo vyhlásení vydanom pri príležitosti 60. výročia získania nezávislosti Nigérie od britskej nadvlády (1. októbra 1960) vyjadril biskup Matthew Kukah zo Sokota tvrdú kritiku na adresu prezidenta krajiny Mohammadua Buhariho – vyčíta mu, že nijako nezastavil násilie, ktoré do veľkej miery smeruje proti kresťanom.

„Kde sú dcéry z Chiboku? Kde je Leah Šaribuová? Kto sú úkladní vrahovia prepadajúci naše územie? Naša krajina sa ocitla v krvavom kúpeli. Pán prezident, prosím Vás, konajte, kým nebude neskoro. Modlím sa, aby sa Boh dotkol Vášho srdca, aby ste prijali ideály tých, ktorí tu boli pred Vami. Toto nie je Nigéria, o ktorej snívali,“ uvádza biskup vo vyhlásení, ktoré poslal aj pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Duchovný hodnostár v ňom konštatuje, že „novou ideológiou vlády sa stalo rodinkárstvo v rozpore s ústavou“. Na základe tejto ideológie podľa neho prezident odovzdal približne 85 % kľúčových pozícií moslimom na severe, a tým zaistil, že muži jeho vierovyznania pevne držia opraty moci v najdôležitejších oblastiach národného i politického života – v parlamente a bezpečnostných zložkách.

Biskup Kukah rovnako vznáša obvinenie, že „prezident veľmi dôsledne a zámerne sledoval agendu jednoznačne cudziu úsiliu a nádeji nášho ľudu, ktoré presahujú náboženské hranice. Pred jeho príchodom Nigéria takáto nebola. Ako dlho bude ešte trvať táto lož…? Žijeme v lži a vieme o tom… V Nigérii je správa vecí verejných kriminálnym činom, nie povolaním k službe ľuďom“.

Úplné znenie vyhlásenia, ktoré ACN dostala v angličtine, si môžete prečítať na tomto odkaze.

Subsaharská Afrika prežíva najkrvavejšie prenasledovanie kresťanov za posledné desaťročia. Nadácia ACN podporuje v tomto regióne veľké množstvo pastoračných a humanitárnych projektov.