Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi dostala správy z Nigeru o ďalšom útoku džihádistov na dve kresťanské dediny Fantio and Dolbel v regióne Tillabéri na severozápade krajiny.

Tí, ktorí prežili, utiekli podľa dostupných informácií do regiónu Dori v Burkine Faso. Ide prevažne o matky s deťmi.

Podľa svedkov sa odohrali dva útoky počas ktorých teroristi zabíjali mužov. Zvyšok obyvateľov utekalo preč.

V dedine Fantio tiež džihádisti hodili sochu Panny Márie, liturgické knihy a hudobné nástroje do ohňa. Následne znesvätili Sviatosť oltárnu tak, že porozhadzovali hostie po zemi a nakoniec zapálili kostol. Fantio je tak už treťou dedinou v Nigeri, ktorú v poslednom období ľudia opustili kvôli terorizmu. Utečencov videli aj v meste Niamey, kde hľadali útočisko vo farnosti Téra. 

Islamistické teroristické skupiny začali prenikať do Nigeru a Burkiny Faso v roku 2015. Podľa Správy o stave náboženskej slobody vo svete, ktorú vydala nadácia ACN v apríli 2021 sa tento región medzičasom stal jedným z centier militantného džihádizmu v Afrike. 

Počet utečencov sa dnes odhaduje v týchto dvoch krajinách na približne jeden milión.

Nadácia ACN pomáha Cirkvi v Burkine Faso a v Nigeri dlhodobo so zmierňovaním utrpenia spôsobeného terorizmom a zlou humanitárnou situáciou. Jedným z dôležitých projektov sú pastoračné centrá na uzdravenie traumy a obnovenie života ľudí, ktorí prežili terorizmus, najmä vdovy po zavraždených mužoch.

 

Len vďaka štedrosti dobrodincov môžeme pomáhať trpiacim a núdznym.