Ikona Sedembolestnej Panny Márie, Utešiteľky Sýrčanov
Svätá omša s ikonou Panny Márie Sdembolestnej, Utešiteľky Sýrčanov. Celebruje Mons. Robertus Mutsaerts, duchovný asistent ACN z Holandska.

Pred časom sme vás informovali, že na sviatok Nanebovzatia Panny Márie pápež František v rámci modlitby Anjel Pána na Svätopeterskom námestí požehnal 6 000 ružencov venovaných kresťanom v Sýrii. Ružence mali poputovať k veriacim, ktorých príbuzní boli zabití alebo unesení počas občianskej vojny.

Heslo ekumenickej kampane, ktorej úlohou je pripomenúť si obete občianskej vojny a tým, čo prežili, ponúknuť duchovnú podporu, znie: „Uteš môj ľud“.

Radi vás informujeme o tom, že ružence sú už na ceste k tým, pre ktorých boli určené. A Sýrčania dostanú od Svätého Otca ešte jeden vzácny dar.

V nedeľu 15. septembra sa vo Vatikáne pápež stretol s delegáciou ACN, ktorú viedol prezident nadácie kardinál Mauro Piacenza. Počas tohto stretnutia pápež požehnal aj ikonu Sedembolestnej Panny Márie, utešiteľky Sýrčanov.

Po stretnutí kardinál Mauro Piacenza vyjadril Svätému Otcovi úprimnú vďačnosť za jeho láskyplnú blízkosť, prítomnú vždy tam, kde je potrebné osušiť slzy, a zdôraznil, ako veľmi náš svet potrebuje súcit. Taktiež dodal, že sviatok Sedembolestnej Panny Márie nám ponúka lekciu pravého a hlbokého súcitu a materinskej nehy. Podľa neho Mária trpí kvôli Ježišovi, ale rovnako trpí aj spolu s ním – a umučenie Krista je účastné na každom ľudskom utrpení.

Táto udalosť je súčasťou ekumenických aktivít pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej cirkvi (spolu s katolíckou a ortodoxnými cirkvami v Sýrii. „Ružence, ktoré dala vyrobiť ACN, sú prejavom mojej osobnej blízkosti bratom a sestrám v Sýrii,“ povedal Svätý Otec pri ich požehnaní.

Práve na sviatok Sedembolestnej Panný Márie sme začali tieto ružence distribuovať do všetkých 34 sýrskych diecéz – katolíckych aj ortodoxných. V každej diecéze sa potom počas slávenia svätej omše veriaci budú modliť za tých, ktorí boli počas vojny zavraždení či unesení, alebo za tých, ktorí takto stratili členov rodiny.

Len v Sýrii vyše 2 000 kresťanských rodín stratilo počas konfliktu jedného alebo viacerých milovaných členov rodiny a vo vyše 800 rodinách niekoho uniesli. Každý, kto môže, nech zahrnie do svojich modlitieb aj ľudí z tohto ťažko skúšaného regiónu.

„Ružence, ktoré dala vyrobiť ACN, sú prejavom mojej osobnej blízkosti bratom a sestrám v Sýrii,“ povedal Svätý Otec pri ich požehnaní.

Okrem ružencov pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi poskytla Sýrčanom aj Biblie v arabčine, ako aj drevené kríže z olivového dreva, vyrobené kresťanmi zo Svätej zeme a požehnané sýrskym patriarchom Efraimom III.

Takmer v 50 krajinách sveta sú dnes ľudia prenasledovaní alebo diskriminovaní len preto, že sú kresťania. Tento projekt je len jedným z vyše 5 000 projektov, ktoré ACN podporila. Nemohli by sme to však urobiť bez vašej štedrej pomoci. Tieto projekty môžete podporiť nasledujúcim spôsobom:

  • Online cez portál Darujme (preferujeme túto možnosť)
  • Platobným prevodom na účet SK0909000000005121339396 (do poznámky, prosím, uveďte vaše kontaktné údaje: Meno a adresu)
  • Alebo si od nás mailom na info@acn-slovensko.org vyžiadajte platobné šeky, radi vám ich zašleme