S ohľadom na ťažkú situáciu, v ktorej sa nachádzajú kresťania v Libanone, schválila pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi tri projekty pomoci v núdzi pre ohrozené rodiny i utečencov v regióne Zahlé a Bekaa.

Cirkev v Libanone dlhodobo zohráva dôležitú úlohu pri zabezpečovaní sociálnych, ekonomických a politických potrieb obyvateľstva. „Celý náš národ teraz bojuje o každodenný chlieb. Urobíme všetko pre to, aby sme aj v týchto ťažkých časoch stáli na strane ľudí,“ povedal melchitský gréckokatolícky arcibiskup Melkite Issam John Darwish zo Zahlé.

Cieľom dvoch aktuálnych projektov je okamžite poskytnúť núdznym rodinám potraviny a hygienické potreby. O prvý z projektov požiadal ACN arcibiskup Darwish: ide o finančnú podporu na nákup 2 000 potravinových balíčkov, ktoré pomôžu zmierniť utrpenie 2 000 rodín v Zahlé a údolí Bekaa. V súčasnosti si totiž mnoho ľudí pre krízu spojenú s koronavírusom nedokáže zaobstarať základné potraviny. Druhý projekt prinesie úžitok ďalším stovkám rodín vo farnostiach maronitskej diecézy Baalbeck-Deir El-Ahmar na severe údolia Bekaa: vďaka pomoci získajú tieto rodiny, ktoré žijú pod hranicou chudoby, na tri mesiace určitú materiálnu istotu.

Potravinové balíčky, ktoré zabezpečila nadácia ACN
Potravinové balíčky, ktoré zabezpečila nadácia ACN

„Vaša finančná podpora je pre nás naozaj dôležitá. V tomto čase ju najviac potrebujeme. Skutočne je veľmi užitočná a pomôže veľkému počtu núdznych. Ani nenachádzame slová, ktoré by vyjadrili našu vďačnosť! Sú to prekrásne skutky druhých, ktoré nás väčšinu dní držia pri živote. Ide o mimoriadnu pomoc vo veľmi ťažkom období – ako lúč slnka nám prináša štipku nádeje,“ vyjadruje vďaku Dr. Mireille Becharová, projektová manažérka maronitskej diecézy.

Počet nových prípadov infikovaných ľudí sa v krajine neustále zvyšuje, no testovacie kapacity nie sú dostatočné – ACN preto v rámci tretieho projektu podporí vytvorenie testovacieho centra na COVID-19 v nemocnici Tel Chiha. Toto zariadenie patrí arcidiecéze Furzol, Zahlé a Bekaa. Testovacie centrum pomôže zmierniť dramatickú situáciu, ktorá ľudí trápi. Nemocnica sa nachádza v jednom z najchudobnejších regiónov Libanonu – práve tu, v oblasti neďaleko sýrskych hraníc, sa výrazne zvýšil počet pacientov s ochorením COVID-19. Jediná štátna nemocnica, ktorá testovala pacientov, sa zaplietla do veľkého škandálu: zverejňovala nesprávne výsledky testov. Zistilo sa, že diplom lekára, ktorý bol zodpovedný za laboratórium, je falošný.

Melchitský gréckokatolícky arcibiskup Darwish zo Zahlé potvrdzuje uvedenú situáciu: „Ľudia v Zahlé a Bekaa žijú v chaose a strachu. Za posledné dva týždne dramaticky narástol počet infikovaných pacientov vo všetkých regiónoch, ale najmä v oblasti Zahlé a Bekaa. Kapacita nášho zdravotníckeho systému je na hranici kolapsu.“

Plánované testovacie centrum, ktoré sa vytvorí v jestvujúcej katolíckej nemocnici, bude k dispozícii 150 000 obyvateľom vrátane utečencov a príslušníkov miestnych rizikových skupín.

„Život ľudí je v našich rukách. Musíme im dať k dispozícii dôveryhodné laboratórium, pretože teraz si obyvatelia regiónu nie sú istí väčšinou výsledkov. Testy musíme neodkladne zopakovať, aby sme zaistili lepšie sledovanie šírenia vírusu,“ vysvetľuje Darwish.

Vedúca projektového oddelenia pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi Regina Lynchová zdôrazňuje: „Ako všetci vieme, utrpenie v Libanone je obrovské, a to predovšetkým po katastrofickej explózii v Bejrúte. Nesmieme však zabúdať ani na krízu spojenú s koronavírusom, ktorá v tomto regióne narastá. Dôležitá časť pastoračných potrieb, s ktorými je Cirkev v súčasnom stave núdze konfrontovaná, sa prekrýva so zabezpečením potrieb nevyhnutných pre život, ako sú potraviny a zásobovanie zdravotníckym materiálom.“

Hoci v Libanone od roku 1932 neexistujú oficiálne údaje o počte obyvateľov, podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Statistics Lebanon, sídliacej v Bejrúte, sa počet kresťanov v Libanone odhaduje na 44 %. Ťažká hospodárska a politická kríza však už celé roky ženie mnohých z nich do emigrácie; znechutení korupciou stratili dôveru vo vládu aj politikov. Podľa správy ACN o náboženskej slobode klesol podiel kresťanov na 32,2 % z celkového počtu takmer 6 mil. Libanončanov. Pre vojnu v susednej Sýrii je v krajine navyše viac ako 1 mil. utečencov, prevažne sunnitských moslimov.

Napriek emigrácii zostáva Libanon štátom s najväčším pomerom kresťanov na celom Blízkom východe a jedným z mála krajín, kde netrpia sociálnou ani politickou diskrimináciou. Irackí a sýrski kresťania práve preto v posledných rokoch hľadali útočisko pred prenasledovaním a vojnou na kresťanských územiach v Libanone. Situácia je však už aj v tejto krajine kritická – od vlaňajšieho októbra sa konali demonštrácie za zmenu režimu, ale výbuch, ktorý 4. augusta 2020 spustošil Bejrút, priviedol Libanon celkom na okraj priepasti.

Nadácia ACN zabezpečuje potravinovú pomoc pre rodiny v Bejrúte. Pridajte sa ak môžete.