01. 12. 2017 – PIATOK

Pri svojom včerajšom príchode na Slovensko dostala sestra Rosemary, občianskym menom Larsa Anees Yousif Khazmee, do daru sneh. Pravý prvý tohoročný, v miere viac než hojnej, v ten deň priam kalamitnej :-). Sestra Larsa sa zo snehu nesmierne tešila. V krajine, kde sucho a horúčava prevažujú nad zrážkami a chladom, je sneh, ktorý si my často spájame s prichádzajúcimi Vianocami, zriedkavý.

 

 

V duchu triády ACN informácia – modlitba – akcia sme náročný piatkový deň začali spoločnou modlitbou, vzácne dvojjazyčnou – chaldejsko-slovenskou, po ktorej nasledovalo oficiálne otvorenie   iniciatívy Z RUÍN K DOMOVU na záchranu irackých kresťanov na Ninivskej planine a po ňom séria stretnutí pápežskej nadácie ACN a sestry Larsy so zástupcami médií: RTVS, TV3, TV Lux, Rádio Lumen, Katolícke noviny, TK KBS, Denník N a aktuality.sk.

 

 

 

Popoludní bola sestra Larsa hosťom relácie v televízii TA3. Celý záznam relácie si môžete pozrieť na: https://www.ta3.com/clanok/1117405/host-v-studiu-l-khazmiova-o-pomoci-iracanom.html

 

 

02. 12. 2017 – SOBOTA

Bratmi a sestrami nie sme len preto, že nosíme spoločné priezvisko. Alebo preto, že sme deťmi svojich rodičov. Rodinou sme preto, lebo nás spája Kristus, či žijeme na Orave, v Iraku alebo kdekoľvek inde na svete.

Nepomohol by starý otec – aj z posledných síl – svojmu vnukovi, keby staval dom – domov pre svoju rodinu? Neurobila by matka všetko pre svoje dieťa?  Nedala by svojmu synovi aj to posledné, aby mu pomohla?  

Myšlienky otca Branislava Kožucha, ktorý v dnešný večer celebroval svätú omšu vo farskom kostole v Námestove, smerovali do sŕdc Námestovčanov a ľudí z okolia, ktorí si v ten zasnežený večer našli čas a prišli pozdraviť sestru Larsu Rosemary a vyjadriť solidaritu s irackými kresťanmi z Ninivskej planiny.

 

 

V mene sestry Larsy Rosemary aj v mene ACN  Slovensko zo srdca ďakujeme za milé prijatie vo farnosti, za úprimný záujem o situáciu na Blízkom východe a za podporu všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k  tomu, aby sme v poslaní ACN mohli pokračovať a aby sme “našej” irackej rodine pomohli nadobudnúť stratenú ľudskú dôstojnosť.  

Osobitne sa chceme poďakovať otcovi Kožuchovi a miestnej komunite sestier Kongregácie milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok za vrúcne prijatie!

Námestovo bolo dnešnou poslednou zastávkou na ceste naprieč rozprávkovo zasneženým Slovenskom.

Západ Slovenska sme prepojili s jeho východom po polnoci, keď sme dorazili do Košíc.

 

03. 12. 2017 – NEDEĽA

 

Západ s východom sme “premostili” nielen geograficky, ale aj – tak trochu symbolicky – duchovne: po mnohých stretnutiach s veriacimi rímskokatolíckeho obradu sme dnešnú nedeľnú liturgiu slávili v gréckokatolíckom Chráme Narodenia presvätej Bohorodičky v Košiciach.

 

 

Sestra Larsa Rosemary, ktorá je Chaldejskou katolíčkou, a ktorej je východný obrad veľmi blízky, bola úprimne dojatá prijatím, hlbokým slávením obradov a celkovou vonkajšou aj vnútornou nádherou chrámu a ľudí v ňom. “Cítim sa tu ako v nebi, ani sa mi nechce odísť,” ticho zašepkala pri odchode.

 

 

Po obede sme sa stretli so zástupcami Rádia Lumen, ktorí pre svojich poslucháčov pripravujú reláciu o  aktuálnej situácii vysídlencov, predovšetkým detí.

Popoludní na nás čakali Košičania v Dominikánskom kultúrnom centre Veritas. Účastníkov prezentácie sestry Larsy Rosemary v diskusii zaujímali nielen jednotlivé etapy kampane pápežskej nadácie ACN, spôsob financovania rekonštrukcie takmer 13 000 domov, blízka budúcnosť ninivských miest a obcí  a ich schopnosť vstať z popola, bezpečnostná situácia v regióne, spolužitie náboženskej väčšiny s početnými menšinami, spôsob práce kresťanských cirkví a ich možnosti pomoci, situácia v zdravotníctve, školstve, potreby a perspektívy detí z Ninivskej planiny, ktoré po roku 2014 žijú v podmienkach hlbokého provizória, ale aj nedávna história stav krajiny – okupácia militantmi ISIS a život Iračanov pred zvrhnutím Saddámovho režimu.

Úprimná vďaka patrí každému konkrétnemu človeku, ktorý dnes obetoval kúsok svojho  nedeľného  pohodlia a prišiel vyjadriť solidaritu svojim bratom a sestrám na Blízkom východe, zahrnul ich do svojich modlitieb, finančne alebo inak podporil toto  zmysluplné, ale náročné dielo. Osobitne by sme za prijatie chceli poďakovať za prijatie a pomoc pri organizácii otcovi Pavlovi Bardzákovi z farnosti Košice – Staré mesto a otcovi Mariánovi Slavomírovi Hovancovi OP, priorovi košického konventu. Pán Boh zaplať všetkým!

 

04. 12. 2017 – PONDELOK

 

Otázky z geografie, jazykovo zdatní študenti aj populárne “selfies”. To všetko čakalo sestru Larsu Rosemary na Gymnáziu sv.Tomáša Akvinského v Košiciach. Sestra Larsa sa podelila o svoje svedectvo viery počas prenasledovania kresťanov v Iraku a vyzvala študentov, aby sa vždy, najmä v čase ťažkostí či beznádeje, obracali na Kríž a na Ježiša Krista. Jeho utrpenie a Jeho obeta dávajú silu a milosť znášať tie naše kríže.

 

 

Podvečer sme sa na svätej omši v Dunajskej Lužnej spolu s miestnymi bratmi dominikánmi a sestrami dominikánkami modlili za prenasledovaných kresťanov.
Ďakujeme Konventu Krista Kráľa v Dunajskej Lužnej za srdečné prijatie, pomoc a podporu.