Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi s rastúcim znepokojením sleduje, akému ohrozeniu sú vo svete vystavení kňazi, rehoľníci, rehoľníčky a laickí misionári. Podľa správ z médií boli doteraz v tomto roku 17 z nich zavraždení a 20 unesení.

„Fakt, že je človek kňazom alebo rehoľníkom ho ešte nerobí imúnnym voči násiliu,“ konštatoval  Dr. Thomas Heine-Geldern, výkonný riaditeľ ACN. „Práve naopak, o to skôr sa môže stať terčom útokov. Niekedy sú v pozadí finančné motívy – ide o lúpežný prepad alebo snahu získať výkupné. Inokedy chcú útočníci umlčať prorocký hlas Cirkvi, ktorý odsudzuje nespravodlivosť a násilie. Narastajúca agresia však neraz vyplýva aj z prenasledovania, a teda z nedostatku náboženskej slobody.“

Už niet času ani miesta, ktoré by sa dali považovať za bezpečné: kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky napádali cez deň i v noci, v ich domovoch i kostoloch, keď kráčali po ulici alebo odchádzali z banky, keď cestovali dopravným prostriedkom alebo išli peši… Niektorých zastrelili, iných dobodali, ďalších zabili mačetami alebo ubili na smrť.

ACN je obzvlášť znepokojená situáciou v Nigérii, v ktorej sa odohrali 2 vraždy a 7 únosov. Okolnosti útokov sa tu rôznili. Jedným z prípadov je osud otca Iza Marcela Onyeochu, klaretína, ktorého uniesli v noci 10. apríla 2021. Cestoval do Owerri v južnej časti Nigérie a pokazilo sa mu auto. Keď vystúpil, aby skontroloval, čo sa stalo, z buša sa vynorila skupina mužov – predpokladá sa, že to boli pastieri z kmeňa Fulbov – a napadla ho mačetami. Uniesla ho a prepustila o dva dni neskôr.

Vysokou mierou násilia trpí aj Mexiko. Zavraždili tu minimálne 3 kňazov a katechétu, každého pri inom incidente. V júni 2021 bol zabitý otec Juan Antonio Orozco Alvarado, františkán, ktorý bol práve na ceste do dedinky Tepehuana de Pajaritos, kde mal slúžiť svätú omšu. Bohužiaľ, ocitol sa uprostred ozbrojenej bitky medzi súperiacimi gangmi.

Počet krajín, v ktorých zaznamenali únosy a zabitia, stále narastá. Sú medzi nimi Venezuela, Peru, Haiti, Filipíny, Angola, Burkina Faso, Južný Sudán, Uganda, Kamerun či Mali. Dokonca aj vo Francúzsku, ktoré sa pokladalo za bezpečnú krajinu, bol 9. augusta 2021 zavraždený otec Olivier Maire. O život ho pripravil muž, ktorý bol obvinený z podpaľačstva v katedrále v Nantes a v dome misionárov v Saint-Laurent-sur-Sèvre čakal na súdny proces.

„Keď sa bezpečnostná situácia zhorší natoľko, že každý odchádza, na mieste neraz zostávajú iba kňazi, rehoľníci, rehoľníčky a laickí misionári. Oddanosť službe ostatným pre nich znamená zostať v prvej línii. Potrebujú preto naše modlitby a podporu viac než kedykoľvek predtým,“ uviedol Dr. Thomas Heine-Geldern.

 

V dňoch 17. – 24. novembra 2021 organizuje pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi medzinárodnú kampaň Červený týždeň (#RedWeek). Počas tohto týždňa budú načerveno osvietené mnohé katedrály, kostoly, pamätníky alebo verejné budovy po celom svete. Zámerom je rozšíriť povedomie o prenasledovaných kresťanoch a zdôrazniť potrebu náboženskej slobody.

Na Slovensku si prenasledovaných kresťanov pripomenieme počas Červenej stredy 24. novembra 2021

Fotografia: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi