Medzinárodná pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi je hlboko šokovaná strašným útokom, ktorý sa udial v katolíckom kostole svätého Františka Xaverského v meste Owo v štáte Ondo na juhozápade Nigérie počas slávenia Svätodušnej nedele 5. júna a ktorý si vyžiadal smrť mnohých ľudí vrátane detí.

V myšlienkach a modlitbách vyjadruje ACN solidaritu s obeťami, so zranenými, s ich rodinami a s celou katolíckou komunitou v Ondo.

“Je Turíčna nedeľa, čas, kedy každý katolík navštevuje chrám, aby slávil tento veľký sviatok. Je veľmi smutné, že v čase, keď prebiehala svätá omša, neznámi muži so zbraňami zaútočili na katolícky kostol svätého Františka Xaverského,” uviedol otec Augustine Ikwu, riaditeľ pre komunikáciu diecézy Ondo, vo vyhlásení zaslanom nadácii ACN.

“Obávame sa, že je mnoho mŕtvych, mnohí ďalší sú zranení a kostol je poškodený”, uviedol.

“Totožnosť páchateľov zostáva neznáma, a tamojšia farnosť je z tejto udalosti zdrvená,” dodal katolícky kňaz.

“Medzičasom sú všetci kňazi vo farnosti v bezpečí a nikto nebol unesený”, hovorí kňaz a vyvracia tak fámy, ktoré sa šírili na sociálnych sieťach.

“Biskup vyzýva, aby sme zostali pokojní, dodržiavali zákony a modlili sa za pokoj a návrat normality do našej komunity, štátu a krajiny,” končí vyhlásenie.

 

Veriaci v Nigérii. Ilustračné foto: ACN

 

ACN odsudzuje tento prejav násilia, ktorý je ďalším teroristickým činom v Nigérii a ďalším na dlhom zozname zločinov proti kresťanom. Krajinou celkovo otriasajú prípady násilia, lupičstva a únosov, ktoré síce postihujú všetky etnické a náboženské skupiny v krajine, ale za posledných niekoľko desaťročí viedli k dlhému zoznamu veľkých útokov na kresťanskú komunitu.

Len minulý týždeň nadácia ACN zorganizovala tlačovú konferenciu s kadunským arcibiskupom Matthewom Man-Oso Ndagoso, ktorý hovoril o neistote a násilí v Nigérii. Hoci problémy pochádzajú z rôznych príčin, arcibiskup Matthew sa vyjadril jasne: “Vláda úplne zlyhala, dôvodom je absencia dobrej vlády. Lupiči, Boko Haram, únosy, to všetko sú príznaky nespravodlivosti, korupcie, ktorá je v systéme. Pokiaľ sa nám nepodarí dostať ku koreňu problému, budeme bojovať prehratý boj.”

 

Arcibiskup z nigérijského mesta Kaduna, Matthew Man-Oso Ndagoso, na návšteve v centrále nadácie ACN v nemeckom Königsteine. Foto: ACN

 

Masaker sa odohral na juhozápade Nigérie, na mieste, ktoré doteraz nebolo postihnuté neistotou a násilím, ktoré spravidla postihujú sever a stredný pás.

Hoci problém môže byť prevažne vnútorný, podľa arcibiskupa je na vine aj Západ. “Na tango sú potrební dvaja. Naši vodcovia kradnú naše peniaze a odvážajú ich na Západ, do Švajčiarska, Paríža, Londýna, Frankfurtu. Keby Západ ich peniaze neprijímal, nechali by ich doma. Západné vlády spolupracujú s našimi lídrami.”

 

Nadácia ACN vyzýva všetkých politických a náboženských predstaviteľov na svete, aby dôrazne a jednoznačne odsúdili tento teroristický útok v katolíckom kostole svätého Františka Xaverského v meste Owo v štáte Ondo na juhozápade Nigérie počas slávenia Svätodušnej nedele.

 

Poznámka: Nadácia ACN získala videozáznamy útoku v katolíckom kostole svätého Františka Xaverského, ktoré potvrdzujú tvrdenia uvedené v tomto článku. Vzhľadom na citlivú a názornú povahu záberov sa ich nadácia rozhodla nezverejňovať.

 

Foto: Diecéza Ondo, Nigéria