Kláštor Panny Márie Karmelskej na bejrútskom predmestí Hazmieh je obľúbeným miestom kresťanov všetkých denominácií ako i moslimov. Prichádzajú zďaleka, aby navštívili malú svätyňu zasvätenú rodičom sv. Terézie z Lisieux – Louisovi a Zélii Martinovcom.

V krajine cédrov dnes kresťania predstavujú približne tretinu obyvateľstva. Ich počet začal prudko klesať od libanonskej občianskej vojny v rokoch 1975 – 1990 a potom od začiatku krízy v októbri 2019. Po výbuchu, ktorý 4. augusta 2020 spustošil Bejrút, už emigrovali masovo. Katolícka cirkev latinského rítu je v Libanone malá – tvorí ju menej ako 1 % miestnych kresťanov –, karmelitánsky kláštor je však predmetom záujmu mnohých veriacich z väčšinových kresťanských denominácií.

„Toto miesto prebúdza veľký záujem. Navštevujú ho aj moslimovia. Prichádzajú k nám mnohé páry, a to najmä zo zmiešaných manželstiev. Vyskytujú sa obrátenia na kresťanstvo,“ vysvetľuje otec Raymond Abdo, provinciál Bosých karmelitánov v Libanone, v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Počas celého dňa sa ľudia prichádzajú modliť k Panne Márii Karmelskej. „Neviem presne prečo, ale krásna socha Panny Márie Karmelskej, vyrezaná v Taliansku z libanonského cédrového dreva, priťahuje veľa ľudí všetkých kresťanských denominácií aj moslimov. Prichádzajú sem maroniti, členovia Melchitskej gréckokatolíckej cirkvi a pravoslávni kresťania, ale aj chaldejci, , kopti…

Už niekoľko rokov bolo jasné, že kostol je malý – pre nedostatok miesta museli mnohí veriaci (hlavne počas nedelí) zostať von. Hľadali teda iné miesta na slávenie svätej omše.“

„Premýšľali sme nad vybudovaním nového, väčšieho kostola, aby sme mohli prijať všetkých ľudí. To by však bolo veľmi drahé. Rozhodli sme sa preto pre nadstavbu, ktorá spája krížovú chodbu kláštora so starým kostolom – toto stavebné riešenie znamenalo iba tretinu nákladov. Museli sme šetriť, lebo mnohých miestnych dobrodincov, ktorí začali financovať projekt a prisľúbili v tom pokračovať, zasiahla kríza. Už takmer dva roky sú šeky v Libanone bezcenné…“

Karmelitánsku komunitu na bejrútskom predmestí podporujú dobrodinci aj cez pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Zvážte dnes dar pre projekty, ktorým pomáhame. Ďakujeme Vám.