NIGÉRIA – „Prosím, nespravme rovnakú chybu, akú sme urobili počas genocídy v Rwande. Vraždenie sa odohrávalo priamo pod našimi oknami, ale nikto nezasiahol. A všetci veľmi dobre vieme, ako to dopadlo,“ povedal biskup William Amove Avenya z diecézy Gboko v nigérijskom štáte Benue. O momentálnej situácii v Nigérii informoval v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Aid to the Church in Need. Pridal sa tak k ďalším biskupom nigérijskej oblasti Middle Belt, ktorí prehovorili o moslimských kočovných pastieroch z etnika Fulani a násilí, ktoré páchajú na kresťanoch žijúcich v tomto regióne. Počas posledných dní bolo pri útokoch zavraždených viac ako 100 ľudí.

„Dosť bolo krviprelievania v Nigérii!“ Protesty kresťanov proti násiliu a vraždám kňazov v nigérijskom štáte Benue.

 

Pastieri z kmeňa Fulani pasú svoje stáda v oblasti Middle Belt už celé storočia. Počas nich dochádzalo k občasným násilným stretom s miestnymi poľnohospodármi. Stáda kočovníkov totiž opakovane poškodzovali ich polia a ničili im úrodu. V minulosti dochádzalo najmä ku konfliktom kmeňového alebo ekonomického pôvodu. V súčasnosti sa však v tejto oblasti stále častejšie vyskytujú náboženské rozbroje. Podľa oficiálnych údajov si útoky kočovných pastierov od začiatku roka vyžiadali len v štáte Benue 492 obetí. „Sú to zločinci a teroristi. No v oblastiach s väčšinovo moslimským obyvateľstvom sa takto nesprávajú. Sme presvedčení, že ide o etnické čistky zamerané proti kresťanom,“ dodal biskup Avenya.

K varovným hlasom sa pridali aj biskup Peter Adoboh z diecézy Katsina Ala (štát Benue) a biskup Matthew Ishaya Audu z diecézy Lafia (štát Nassarawa), ktorí sú presvedčení, že za týmito útokmi je jasný zámer – islamizácia. „Ich cieľom je útočiť na kresťanov a vláda nerobí nič, aby im v tom zabránila, pretože aj sám prezident Buhari patrí ku kmeňu Fulani,“ povedal biskup Audu. K podobným podozreniam prispieva nielen to, že federálna polícia do konfliktov takmer vôbec nezasahuje, ale tiež fakt, že pastieri sú vyzbrojení stále sofistikovanejšími zbraňami.

Útočníci z kmeňa Fulani poškodzujú domy aj kostoly.

„Kedysi to boli pastieri s palicami v rukách. Teraz  ale palice nahradili samopaly AK-47. Sú to príliš drahé zbrane na to, aby si ich mohli dovoliť pastieri dobytka. Kto ich teda podporuje? A okrem toho, v týchto oblastiach sú na každom druhom kilometri rozmiestnené kontrolné stanice. Je možné, že ozbrojení muži a ich stáda sa pre ne odrazu stávajú neviditeľnými?“ pýta sa biskup Avenya.

Všetky diecézy Nigérie zorganizovali 22. mája protestný pochod s požiadavkou, aby vláda poskytla kresťanom ochranu. „Naši veriaci násilne umierajú alebo sú v dôsledku násilia nútení žiť ako utečenci. Západné krajiny sa naďalej pozerajú na problém s kmeňom Fulani ako na našu vnútornú záležitosť. Je ale čas, aby zasiahli!“

Spojme sa v modlitbe a pomoci kresťanom v Nigérii!

Pomôžte aj vy kresťanom v Nigérii a všade tam, kde trpia prenasledovaním alebo hmotnou núdzou.