Pápež František nastavuje zrkadlo každému, kto ho chce počúvať. Uviedol to františkán brat Filip ktorý sa zúčastnil na stretnutí s pápežom v Prezidentskej záhrade v Bratislave. Pápežova návšteva Slovenska je podľa neho Božím zázrakom. Pápež je ešte len na začiatku návštevy a určite chce Slovensku povedať niečo zásadné, podotkol.

„Mám skúsenosť, že keď niekto počúva pápeža, povie si, koniec ,srandy‘, roky bežia, treba už konečne niečo spraviť na tej duchovnej ceste. Ten, kto ho naozaj počúva, môže sa tešiť na formáciu svojho srdca,“ skonštatoval brat Filip.

Pápež vo svojom príhovore poukázal na podobenstvo chleba a soli. Chlieb by sme podľa Svätého Otca nemali zhromažďovať, ale deliť sa oň. Podobenstvom soli chcel ukázať, že soľ dáva chuť len vtedy, keď sa rozpustí, tak aj spoločnosť nájde chuť cez nezištnosť toho, kto sa „stravuje“ pre druhých. „Zoberiem si byť soľou. Kolega sa ma minule opýtal, prečo ,nesolíme‘ túto spoločnosť, a pápež mi znovu ten obraz vrátil,“ povedal brat Filip.

V Prezidentskej záhrade bol aj slovenský riaditeľ ACN

Podujatie v Prezidentskej záhrade sa uskutočnilo v pondelok po oficiálnom uvítacom ceremoniáli. Zúčastnilo sa na ňom približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života, medzi pozvanými bol aj riaditeľ slovenskej kancelárie ACN Miroslav Dzurech.

„Je to neopakovateľný zážitok, stretnúť sa so Svätým Otcom zblízka a vypočuť si jeho odkaz, ktorý nám prišiel odovzdať. Vyzýva nás, aby sme na tých, ktorí najviac potrebujú našu pomoc a modlitby – na bezbranných a najmenších –, mysleli a pomáhali im. Cítil som z neho silnú autoritu spojenú s obrovskou pokorou a láskou, ktorá pre nás môže byť príkladom,“ povedal Miroslav Dzurech.

Prezidentka v príhovore okrem iného uviedla, že svet čelí krízam a jediný spôsob, ako ich zvládnuť, spočíva v spolupráci. Svätý Otec vyhlásil, že Slovensko sa ako krajina v srdci Európy dokázalo napriek mnohým skúškam pokojným spôsobom integrovať a odlíšiť.