V noci z 3. na 4. júla 2022 bolo pri útoku v Bourasso v diecéze Nouna (severozápad Burkina Faso) zabitých viac ako 20 Burkinčanov. Podľa svedkov sa útok odohral v nedeľu večer.

Skupiny teroristov útočia v tomto regióne opakovane už dva roky. Podľa svedectiev postupujú stále rovnako: ozbrojení muži v kuklách vniknú sediac po dvoch na motorkách do dediny a vyhrážajú sa.

„Teroristi v nedeľu 3. júla okolo 17.00 hod. vnikli na motorkách do dediny Bourasso a opäť odišli bez toho, aby čokoľvek urobili… V noci sa však vrátili a na námestí pred kostolom ohrozovali dedinčanov,“ vysvetľuje jeden z preživších v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Na naliehanie a prosby dedinčanov, aby ich ušetrili, reagovali ozbrojenci streľbou do davu.

„Pred kostolom zabili 14 ľudí,“ je zdrvený kňaz z katedrálnej farnosti Nouna, ktorá sa nachádza 20 km od Bourasso. Potom sa teroristi vydali ďalej do centra dediny a zabili ďalších 20 ľudí*, medzi ktorými bolo veľa kresťanov a vyznávačov tradičného afrického náboženstva.

Počet útočníkov je v noci ťažké určiť, ale svedkovia tvrdia, že ich bolo nepochybne niekoľko desiatok.

„Je to desivé,“ pokračuje kňaz. „Títo ľudia nemajú nič spoločné s politikou alebo teroristickými skupinami. Nemajú sa čím brániť, keď sú napadnutí. Dochádza k absolútnemu chaosu. Som naozaj smutný… Poznal som takmer všetky obete,“ hovorí kňaz, ktorý 9. mája tohto roku len o vlások unikol teroristickému prepadu v regióne.

Ďalší preživší hovorí: „Prišli do môjho domu a odviedli dvoch členov mojej rodiny. Prv než odišli z dediny, zabili ich. Bolo to neznesiteľné. Mal som strach, že sa vrátia a budú hľadať zvyšok mojej rodiny.“

Ráno v deň útoku sa v diecéze Nouna konala radostná ďakovná omša za vysvätenie dvoch kňazov z diecézy, ktoré sa uskutočnilo deň predtým. Diecéza tiež ďakovala za sedem rokov služby svojho katechétu, ktorý žije v Bourasso. Farníci netušili, že v tú istú noc teroristi zavraždia skupinu veriacich vrátane dvoch bratov katechétu.

„Napriek všetkému si zachovávame nádej. Zachovávame si odvahu žiť dni, ktoré nám Boh dal,“ hovorí kňaz pre ACN a uzatvára: „Tu, keď vstávate, viete, že žijete, ale neviete, či budete žiť ešte aj večer“.

 

Dedina v diecéze Nouna, Burkina Faso.

 

ACN stojí na strane obetí terorizmu

Od roku 2015 sa Burkina Faso stala dejiskom viacerých teroristických útokov, ktoré sa predchádzajúcemu prezidentovi Rochovi Kaborému nepodarilo obmedziť. Pri štátnom prevrate 24. januára ho zvrhol podplukovník Samdaogo Damiba, ktorý prisľúbil tvrdý boj proti terorizmu. V súčasnosti sa však útoky naďalej množia na celom území Burkiny Faso.

ACN pomáha katolíckej cirkvi v Burkine Faso tým, že podporuje „návrat do normálneho života“ pre obete islamistického násilia a vysídlené osoby. ACN financuje najmä projekty zamerané na liečenie traumy. Dotuje tiež niekoľko rozhlasových projektov, ktoré slúžia na komunikáciu, výmenu informácií a pastoračnú činnosť v oblastiach, z ktorých musela väčšina obyvateľstva utiecť, aby si zachránila život. V roku 2021 nadácia ACN vďaka svojim dobrodincom podporila v krajine celkovo 75 projektov.

 

*Naše zdroje, ktoré si želali zostať v anonymite, hovoria o viac ako 30 mŕtvych. V oficiálnom komuniké samotnej diecézy sa uvádza predbežný počet 22 mŕtvych.

Foto: ACN