Páter Basil Gbuzuo je štvrtým kňazom, ktorý bol v roku 2024 unesený v Nigérii. Minulý rok bolo v tejto africkej krajine unesených celkovo 28 kňazov.

V oficiálnom vyhlásení zaslanom pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi diecéza uvádza, že otca Basila Gbuzua uniesli ozbrojení zločinci v stredu 15. mája o 8.00 h ráno, keď šoféroval. V čase vydania vyhlásenia únoscovia zatiaľ nenadviazali žiadny kontakt s cirkevnými orgánmi.

Páter Gbuzuo je štvrtým kňazom uneseným v Nigérii od začiatku roka. Vo februári boli unesení klaretiánski otcovia Kenneth Kanwa a Jude Nwachukwu a v marci Tony Mukoro, kňaz z diecézy Benin City. Všetci boli čoskoro bezpečne prepustení.

Traja kňazi, ktorí boli unesení v predchádzajúcich rokoch, sú však stále nezvestní. Páter John Bako Shekwolo je nezvestný od roku 2019 a otcovia Joseph Igweagu a Christopher Ogide boli unesení v roku 2022 a odvtedy o nich nikto nepočul.

Nigéria trpí vážnym nedostatkom bezpečnosti, kde sa únosy za výkupné stali novou formou biznisu. V roku 2023 Nigéria viedla zoznam krajín s prípadmi unesených kňazov a rehoľníkov s 28 prípadmi vrátane troch rehoľných sestier.

ACN vyzýva na okamžité a bezpodmienečné prepustenie pátra Basila Gbuzua a pripája sa k mnohým katolíckym predstaviteľom v Nigérii, ktorí žiadajú vládu, aby ukončila teror neistoty v tejto africkej krajine. Prosíme dobrodincov, aby vo svojich modlitbách pamätali na pátra Gbuzua a všetky ostatné obete únosov.