Množstvo prázdninových táborov sa koná v rôznych vojnových a konfliktných oblastiach. Ich cieľom je pomôcť mladým ľuďom na chvíľu sa vzdialiť od utrpenia, zažiť bezstarostné chvíle a rásť vo viere. Pre deti a mladých ľudí sú často najočakávanejšou udalosťou roka, uvádzajú partnerské organizácie nadácie ACN.

Tento rok sa v 18 krajinách ─ od Egypta a Jordánska po Irak, Gruzínsko a Kazachstan ─ uskutoční viac ako 1600 letných táborov pre deti a mladých ľudí. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi vyčlenila na ich podporu sumu vo výške takmer 2 milióny eur, vďaka štedrosti svojich dobrodincov. V mnohých vojnou a konfliktami zmietaných regiónoch, ako je Svätá zem, Libanon, Sýria, Ukrajina, Arménsko, Mozambik a Venezuela, tak majú mladí ľudia počas letných táborov možnosť stráviť čas so svojimi rovesníkmi v pokojnom a zdravom prostredí a naučiť sa viac o svojej viere.

Letné tábory napriek vojne

Niektoré letné tábory sa môžu pochváliť dlhou tradíciou podpory zo strany ACN. Patria medzi ne napríklad tábory vo Svätej zemi, ktoré sa napriek vojne uskutočnia aj tento rok. Latinský patriarcha Jeruzalema, kardinál Pierbattista Pizzaballa, ďakuje tejto dobročinnej nadácii za nepretržitú spoluprácu a zdôrazňuje, že letné tábory Vikariátu svätého Jakuba pre hebrejsky hovoriacich katolíkov v Izraeli by sa nemohli konať bez podpory ACN. Tieto tábory sú podľa neho veľmi dôležité: „Väčšina účastníkov sú deti migrantov, ktorí sú obzvlášť postihnutí dôsledkami vojny.“

Piotr Zelazko, patriarchálny vikár pre hebrejsky hovoriacich katolíkov v Izraeli, vysvetľuje, že tieto tábory nie sú pre účastníkov len tak hocijakou letnou aktivitou. „Sú pre nich lúčom nádeje, ako aj šancou zažiť pocit spolupatričnosti a spoločenstva, ktorý im v ich nepokojnom svete často chýba. Naše tábory im poskytujú bezpečné útočisko, kde môžu posilniť svoju identitu, nájsť si priateľov a zúčastniť sa na vzdelávacích aktivitách, ktoré sú pre nich inak nedostupné. Môžu sa tu učiť o svojej viere a kultúrnom dedičstve,“ vysvetľuje Piotr Zelazko.

Na Západnom brehu Jordánu sa letné tábory pre celkovo približne 500 detí a mladých ľudí vo veku od 9 do 35 rokov sústreďujú na Rok modlitby, ktorý vyhlásil pápež František.

Na Ukrajine sa organizuje niekoľko letných táborov s duchovnou a psychologickou starostlivosťou pre siroty, deti so zdravotným postihnutím a deti vnútorne vysídlených osôb a obetí vojny. Maksym Rjabucha, gréckokatolícky pomocný biskup exarchátu Doneck, kde sa konajú rehabilitačné tábory pre deti z vnútorne vysídlených rodín, počas svojej návštevy v sídle ACN zdôraznil: „Prázdninové tábory sú cennou príležitosťou pre deti a mladých ľudí, ktorí nemajú možnosť viesť normálny život, aby v tomto období načerpali silu, a uvedomili si, že život sa nedá zastaviť. Každý z nás je povolaný rásť zo dňa na deň, prevziať zodpovednosť a stať sa budovateľom sveta a mieru.“

Zakotvenie mladých ľudí v ich domovine

V Libanone sa v posledných rokoch muselo kvôli hlbokej hospodárskej kríze zrušiť mnoho letných táborov organizovaných cirkvou. Pre mnohé rodiny je pre finančnú situáciu ťažké hradiť akékoľvek poplatky spojené s účasťou ich detí na pastoračných aktivitách. O to dôležitejšia je podpora nadácie ACN, ktorá tento rok umožňuje účasť približne 60 000 účastníkov na letných táboroch. Denné tábory pre libanonské siroty a mladých utečencov zo Sýrie a Iraku je možné organizovať aj v chaldejskej diecéze Bejrút – jednej z menších diecéz v Libanone, ale s pravdepodobne najväčším podielom utečencov.

Zážitky z letných táborov môžu mať silný vplyv na životy detí a mladých ľudí a pomôcť im pevnejšie sa zakoreniť v ich domovine. To je veľmi dôležité tak pre Libanon, ako aj pre susednú Sýriu, kde prúd emigrantov neutícha a ohrozuje tak jestvovanie kresťanstva v krajine. Práve tu sa tento rok koná najväčší počet letných táborov podporených ACN – 44 táborov pre viac ako 75 000 účastníkov. Vedúci skautskej skupiny v sýrskom meste Jaramana vysvetľuje: „Týmito letnými tábormi chceme dať našim deťom nádej, že sa oplatí prekonávať životné ťažkosti. Ak nezmeníme mentalitu tejto generácie, celkom určite nám vyrastie generácia bez ideálov a snov. To povedie k tomu, že v budúcnosti opustia krajinu.“

Láskou robíme svet lepším

Od obsadenia územia Náhorného Karabachu Azerbajdžanom v septembri 2023 prijalo Arménsko podľa odhadov Unicefu viac ako 100 000 utečencov vrátane 30 000 detí. Práve v Arménsku si tento rok pripomínajú už tridsiate výročie letných táborov „Panny Márie Arménskej“, ktoré vedú sestry Nepoškvrneného Počatia. Medzi viac ako 800 účastníkmi sú tento rok siroty a deti z násilne vysídlených rodín z Náhorného Karabachu, rodiny ťažko zranených a zosnulých vojakov a deti z pohraničných dedín s Azerbajdžanom, ako aj zdravotne postihnuté deti a dospelí. „Dúfame, že zmiernime ich traumu, spríjemníme im dni v bezpečnom a srdečnom prostredí a zlepšíme ich vedomosti a zručnosti,“ vysvetľuje sestra Arousiag Sajonian, predstavená sestier Nepoškvrneného Počatia.

Každý rok počas týchto prázdninových táborov prijme iniciačné sviatosti približne 200 detí. Sr. Arousiag Sajonian je veľmi vďačná za dlhoročnú podporu ACN: „Tábor je pre naše deti najočakávanejšou udalosťou roka. S vašou pomocou môžu každé leto stovky znevýhodnených detí uniknúť z každodennej rutiny a posilniť svoje fyzické, duševné a duchovné zdravie v krásnej prírode Tsaghkadzoru. Pevne veríme, že prostredníctvom vzdelávania a podpory solidarity, súcitu, bezpodmienečnej lásky a entuziazmu môžeme urobiť svet lepším miestom pre život.“

 

Sina Hartert, Dorota Luteránová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi