Ukrajinskí gréckokatolícki kňazi Ivan Levický a Bohdan Heleta boli 28. júna 2024 prepustení z ruského zajatia. Správu potvrdilo Informačné oddelenie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.

Kňazi sú členmi Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa a boli zatknutí v okupovanom Berďansku 16. novembra 2022. Napriek nebezpečenstvu sa po úplnej invázii vo februári 2022 otcovia Ivan Levický a Bohdan Heleta rozhodli zostať na okupovaných územiach, slúžiť gréckokatolíckym aj rímskokatolíckym komunitám a prinášať im nádej v čase okupácie.

Počas zajatia boli otcovia Levický a Heleta obvinení z nelegálneho držania zbraní, čo boli vykonštruované obvinenia. Ich dlhotrvajúce zadržiavanie sprevádzal nedostatok konkrétnych informácií o ich pobyte a stave. Na verejnosť však prenikali správy o mučení a šikane. Napriek tomu ich viera a nádej pretrvávali.

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskup metropolita Svjatoslav Ševčuk, vyjadril hlbokú vďačnosť Svätej stolici, najmä pápežovi Františkovi, kardinálovi Pietrovi Parolinovi, kardinálovi Matteovi Zuppimu a arcibiskupovi Visvaldasovi Kulbokasovi, apoštolskému nunciovi na Ukrajine, za ich úsilie o prepustenie kňazov. Okrem nich boli vyslobodení aj ďalší ôsmi zajatci.

Aj vo svetle radosti z tejto správy nadácia ACN pripomína, že vo väzbe zostáva mnoho nevinných civilistov, a vyzýva svojich priateľov a dobrodincov, aby sa naďalej modlili za ich prepustenie a za mier na Ukrajine.

 

Maria Lozano / Lucia Froncová