„To, čo sa tu deje, je hanba,“ sťažuje sa biskup z Pemby po poslednom útoku v diecéze.

Mozambik je často príjemcom humanitárnej pomoci. Foto armáda USA, seržant Corban Lundborg

V pondelok 23. marca 2020 zaútočila ozbrojená skupina džihádistov na mesto Mocimboa da Praia, 20-tisícové okresné mesto provincie Cabo Delgado v severnom Mozambiku, a obsadila ho. Útok trval niekoľko hodín. Podľa miestnych médií útočníci zapálili verejné budovy, prepustili väzňov z miestneho väzenia a bez problémov hliadkovali v uliciach. Na znak demonštrácie svojej moci vztýčili čiernu vlajku, symbol džihádistických skupín.

V telefonickom rozhovore s pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi biskup Luiz Fernando Lisboa z Pemby tieto udalosti potvrdil: „Prichádzali a odchádzali, ako chceli. Bezpečnostné sily vôbec neodpovedali jednoznačne. Mnohí dokonca z bezpečnostných zložiek utiekli, pretože útočníci boli vo väčšom počte – títo si teda mohli vziať oblečenie, zbrane, jedlo, autá a vojenské uniformy. Niektorí z útočníkov boli aj oblečení vo vojenských uniformách.“ 

„Ide o škandál. To, čo sa deje v Mozambiku, je hanba. Je veľmi smutné, že naše obyvateľstvo takto ponižujú,“ zdôraznil biskup. 

Biskup Luiz Fernando Lisboa. Foto ACN

Útok by mohol predstavovať bod zlomu v narastajúcej nestabilite, ktorá sa prejavuje v severnom Mozambiku už od októbra 2017. K útokom doteraz dochádzalo najmä vo vidieckych alebo riedko osídlených oblastiach. Tentoraz sa však povstalci odvážili demonštrovať svoju moc v hlavnom meste okresu. Medzi obyvateľstvom sa tak znásobil strach: „Zanechali odkaz, že sa vrátia,“ vysvetľuje biskup. „Ľudia sa boja. Po útoku na Mocimboa, najväčšie mesto v tomto regióne, sa obyvatelia Palmy, Muedy a Macomie cítia v nebezpečenstve. Báli sa aj predtým, ale teraz sa to ešte zhoršilo.“

Podľa správ miestnej tlače sa počas preberania moci v Mocimboa objavili scény „chaosu a paniky“, a to vtedy, keď útočníci vztýčili na najdôležitejších budovách svoje čierne vlajky.

Teroristická skupina Islamského štátu nedávno prevzala zodpovednosť za ďalšie útoky v provincii Cabo Delgado. Začiatkom marca po stretoch s vládnymi silami sa na internete priznala k vražde vojakov mozambickej armády. Okrem toho boli 19. februára 2020 v dedine Chiculua v okrese Palma, v ktorom Islamský štát údajne vypálil niekoľko domov a vyraboval niektoré obchody, zabití najmenej štyria vojaci.

Vývoj v krajine sledujeme so znepokojením. „Útok v tomto týždni zvýšil náš pocit neistoty. Katolícka Cirkev však bude napriek zjavnému riziku ďalších ozbrojených incidentov stále pomáhať ľuďom,“ povedal pre ACN biskup Luiz Fernando Lisboa.