Ťažkosti a utrpenie kresťanskej komunity v pásme Gazy sa každým dňom stupňujú. 

Mesiac po začiatku vojny vo Svätej zemi sú  následky pre malú kresťanskú komunitu v Gaze strašné. Projektoví partneri nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi vo Svätej zemi konštatujú, že nálety úplne zničili domy najmenej 53 kresťanských rodín a poškodili väčšinu budov kresťanských inštitúcií.

Obzvlášť skľučujúce je zničenie katolíckej školy Sestier svätého ruženca, inštitúcie, ktorá sa stala symbolom kresťanskej prítomnosti a vzdelávacej činnosti latinskej katolíckej cirkvi v Gaze.

Škola sa nachádza vo štvrti Tal Al Hawa, jednej z troch obytných štvrtí v meste Gaza, kde žila väčšina kresťanského obyvateľstva a ktorá bola v ostatných dvoch týždňoch ťažko zasiahnutá leteckými útokmi.

V sobotu 4. novembra dostala sestra Nabila Salehová, sestra z Kongregácie svätého ruženca a riaditeľka školy, smutnú správu, že komplex budov bol zasiahnutý. “Zlomilo mi to srdce,” píše sestra Nabila v textovej správe pre ACN. Jedna z budov sa zrútila a veľké vonkajšie ihrisko bolo vážne poškodené, rovnako ako susedné budovy.

Zničená škola Sestier svätého ruženca v meste Gaza. Zábery z 8. novembra 2023.

O niekoľko dní neskôr sa sestre Nabile podarilo urobiť krátku prehliadku miesta a zdokumentovať rozsah škôd. Nadácia ACN len nedávno schválila projekt pomoci pre školu, ktorý sa teraz z pochopiteľných dôvodov nemôže uskutočniť. “Všetko je zničené. Je to veľmi smutné,” hovorí sestra Nabila.

Našťastie, sestry školu evakuovali už niekoľko dní po začiatku vojny. Odvtedy je sestra Nabila so svojou spolusestrou ubytovaná vo farnosti Svätej rodiny v inej štvrti mesta Gaza, kde je kostol, kláštor a malá škola. Tam pomáhajú piatim ďalším rehoľníčkam a kňazovi so starostlivosťou o 750 vysídlených kresťanov vrátane 100 detí a 70 ľudí so špeciálnymi potrebami. “Niekoľko dní pred bombardovaním odišiel aj strážca, ktorý sa staral o školu. Niektorí študenti sú tu s nami a pokiaľ vieme, vďaka Bohu, nikto nezahynul,” potvrdila sestra Nabila.

 

Poslanie sestier: Posilňovanie kresťanov v Gaze

Škola, ktorú spravovali Sestry svätého ruženca, bola pre komunitu v Gaze svetlom nádeje. Bola založená v roku 2000 a začínala so 160 študentmi, no v roku 2023 už poskytovala vzdelanie 1 250 študentom kresťanského aj moslimského vierovyznania. Bola to jedna z najväčších škôl v Gaze, ktorá ponúkala kvalitné vzdelávanie pre chudobné komunity.

V jednom z dávnejších rozhovorov pre ACN, ešte pred začiatkom posledného konfliktu, sestra Nabila vysvetlila, že “naša prítomnosť tu je výzvou a zároveň službou, pretože počet kresťanov je veľmi malý. Je tu veľa prekážok, ale našou povinnosťou je slúžiť celej komunite bez rozdielu. Naším hlavným cieľom je posilniť kresťanov v ich vlasti. Je pre nás veľmi dôležité slúžiť v oblasti vzdelávania mladých”.

Sestra Nabila so žiakmi školy Sestier svätého ruženca pred vypuknutím vojny.

 

19 bohoslužobných miest utrpelo útoky

Ďalšou symbolickou kresťanskou budovou, ktorá bola poškodená, je pravoslávne kultúrne centrum. “Centrum, ktoré bolo postavené po 12 rokoch tvrdej práce, bolo úplne zničené,” uviedol projektový partner ACN spojený s latinským patriarchátom. Zatiaľ nepotvrdené sú obavy, že katolícke Centrum svätého Tomáša Akvinského v štvrti Tal Al Hawa mohlo byť poškodené leteckými útokmi. “Momentálne je príliš nebezpečné ísť ho skontrolovať,” povedal miestny zdroj pre ACN.

Podľa vyhlásenia, ktoré vydal jeruzalemský pravoslávny patriarchát, bolo v Gaze počas prvých troch týždňov tohto ničivého konfliktu napadnutých 19 bohoslužobných miest vrátane mešít a kostolov. “V časoch krízy a nešťastia sa obraciame k slovám Žalmu 34, 19, ktoré nám pripomínajú, že ‘Pán je pri tých, čo majú srdce skrúšené, a zachraňuje zlomených na duchu.’. Modlíme sa za pokoj, spravodlivosť a rýchle ukončenie utrpenia v Gaze,” uvádza sa vo vyhlásení patriarchátu.

 

Ihrisko pri škole Ružencových sestier v Gaze, 8.11.2023

 

“Nemôžeme opustiť ľudí”

Napriek príkazu, aby sa všetci civilisti v Gaze evakuovali na juh, sestra Nabila opäť zdôraznila svoje rozhodnutie zostať s komunitou vo farnosti až do konca. Vzhľadom na deti, starších ľudí, ľudí s postihnutím a chorých, o ktorých sa starajú, by bolo logisticky nemožné, aby sa presťahovali, povedala. “Neodídeme a neopustíme našich ľudí. Sme tu, aby sme ich sprevádzali, nemôžeme ich v žiadnom prípade opustiť,” potvrdila pri posledných kontaktoch s nadáciou.

Od utorka 7. novembra večer nadácia ACN stratila so sestrou Nabilou kontakt.

Väčšina kresťanov, ktorí zostali v Gaze, sa ukrýva v latinskej farnosti Svätej rodiny alebo v pravoslávnom kostole svätého Porfýria. Podľa zdrojov ACN spojených s latinským patriarchátom majú dostatok zásob len na niečo vyše týždňa a vážnym problémom sa stáva aj voda. “Vracajú sa k tradičným systémom čistenia vody. Nemajú takmer žiadny prístup k elektrine, keďže generátor funguje len približne tri hodiny denne,” uviedol zdroj pre ACN.

“Boje sa stále viac približujú. Bez humanitárneho prímeria však nemôže dôjsť k evakuácii, pretože ľudia sú veľmi vystrašení; počujú o bombardovaní v iných oblastiach Pásma Gazy. Okrem toho je aj v týchto oblastiach hrozný hlad a nedostatok vody a prístrešia,” hovorí zdroj blízky nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Maria Lozanová

Pane Bože, ktorý si znášal ľudské skúšky, prosíme ťa, zhliadni očami milosrdenstva, súcitu a lásky na našich bratov a sestry v Gaze.

Ty poznáš ľudskú slabosť. Pozri na našu úbohosť a poníženosť a nezaobchádzaj s nami podľa našich hriechov, ale podľa svojho hojného milosrdenstva.

Milujúci a dobrý Bože, daj svojmu ľudu, ktorý trpí a smúti trpezlivosť a útechu. Ó Zástanca bezmocných – buď im Pomocou, buď im Nádejou, buď Útočiskom pre tých, ktorí sa ocitli v búrke.

Ty, ktorý si vypočul modlitbu proroka Jonáša vo chvíli úzkosti a zachránil si ho, keď ho uprostred mora zhltla veľryba, zachráň aj našich bratov a sestry v Kristovi, ktorí trpia uprostred rozbúreného mora tohto sveta.

Povedal si: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním“; kladieme pred teba úprimné prosby a volanie našich bratov a sestier v zranenej Gaze, aby si ich vypočul, zmiloval sa nad nimi a zachránil ich

Amen.

(modlitba sestry Nicolas Akiki, ružencovej sestry z Libanonu)