Chlapčenskú školu, ktorý v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince spravujú misionári spiritáni, napadli ozbrojení gangstri. Rehoľníci a zamestnanci sa počas rabovania priestorov ukrývali viac ako šesť hodín, kým sa im podarilo utiecť do bezpečia.

Malý seminár Saint-Martial – základná škola v hlavnom meste Haiti Port-au-Prince, spravovaná misionármi spiritánmi, sa v pondelok 1. apríla večer stala terčom útoku ozbrojených banditov. Páchatelia preliezli múry budovy a po prekonaní stráží začali ničiť a kradnúť všetko, čo našli. Viac ako šesť hodín sa museli rehoľníci a zamestnanci, ktorí boli prítomní v škole, skrývať v jednej z budov.

Provinciál spiritánov v správe pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podrobne opísal útok. “Viac ako šesť hodín banditi lúpili, pálili a kradli. Nakoniec sa rehoľníkom a zamestnancom podarilo utiecť. Niektorí z nich sa uchýlili do formačného domu, vzdialeného 30 minút chôdze od školy, iní v uliciach alebo v katedrále vedľa školy,” povedal páter Raynold Joseph.

Našťastie, pokračoval kňaz, “útok si nevyžiadal žiadne obete na životoch, ale materiálne škody sú značné: štyri autá zhoreli, ďalšie boli zdemolované, vypálené sú kancelárie školy, kancelária riaditeľa bola vyrabovaná, rovnako ako sídlo našej komunity a samotná škola”, pričom boli ukradnuté predmety ako chladničky, solárne panely, batérie, systém na čistenie vody, matrace a IT vybavenie.

Knižnica spiritánov, ktorú páter Raynold označuje za “národné kultúrne dedičstvo”, zostala nedotknutá, ale kňaz sa obáva, že sa banditi môžu vrátiť a spôsobiť ďalšie škody. “Je pravdepodobné, že v najbližších hodinách alebo dňoch dôjde k ďalším vlámaniam, ak sa nepodarí školu nejako ochrániť. Sme zdrvení a veľmi znepokojení pokračujúcim zhoršovaním situácie v našej krajine. Ďakujeme za vašu bratskú podporu v myšlienkach a modlitbách,” dodal provinciál spiritánov na Haiti.

Haiti prechádza vážnou krízou, ktorú ACN naďalej pozorne a so znepokojením sleduje. Krajina sa zmieta v chaose zlyhávajúceho štátu a ozbrojené gangy z veľkej časti ovládli Port-au-Prince. Napriek tomu, že Cirkev naďalej poskytuje základné služby najodkázanejším členom spoločnosti, násilie neobišlo ani ju. Gangy útočia aj na cirkevný majetok a unášajú rehoľníkov. Pri jednom z výbuchov bol ťažko zranený biskup Pierre André Dumas. Príčina a cieľ výbuchu sú predmetom vyšetrovania.

Pápež František viackrát vyjadril svoje obavy o Haiti, naposledy počas posolstva na Veľkonočnú nedeľu 31. marca 2024, keď vyzval na medzinárodnú solidaritu s karibskou krajinou.

 

Paulo Aido, Dorota Luteránová

Ilustračné foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi