Skupina ozbrojených mužov 16. septembra podpálila katolícky kostol Santa Maria v Nchangu v kamerunskej diecéze Mamfe a uniesla piatich kňazov, jednu mníšku a troch laických veriacich (pôvodné správy uvádzali dvoch laikov, pozn. red.).

Miestni biskupi vyjadrujú “veľký šok a úplné zdesenie”.

“Tento čin je bezprecedentný a bezdôvodný”, píšu v dokumente, ktorý obdržala aj nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Pripomínajú, že od roku 2016 je obyvateľstvo tejto oblasti násilne prenasledované. Biskupi odsudzujú opakované útoky proti Cirkvi, kňazom a rehoľníkom, a zdôrazňujú, že požiar kostola v Mamfe “prekročil hranicu”.

Podľa oficiálnych cirkevných zdrojov únoscovia žiadajú výkupné.

Biskup Aloysius Fondong Abangalo z Mamfe sa na druhý deň vybral do kostola Panny Márie, ktorý bol počas útoku vypálený. “Prišiel som sem, aby som vyniesol Najsvätejšiu sviatosť z kostola, aby bola v bezpečí, a odniesol ju späť do biskupského domu,” vysvetľuje.

Regionálna biskupská konferencia žiada “okamžité prepustenie” unesených osôb. Preláti zdôrazňujú, že agresori a tí, ktorí im pomáhali, “sa postavili proti Bohu a nie proti ľuďom a nikto z tých, ktorí bojovali proti Bohu, nikdy nezvíťazil”.

Kamerun už približne šesť rokov sužuje separatistická vojna, v ktorej dva anglicky hovoriace regióny krajiny bojujú o odtrhnutie a vytvorenie nového štátu, ktorý nazývajú Ambazonia. Anglicky hovoriaca časť Kamerunu tvorí 20 % z takmer 27 miliónov obyvateľov krajiny.

V rámci svojho ťaženia proti Amba-Boys, ako sa militanti nazývajú, armáda pálila a ničila všetko, čo jej stálo v ceste, vrátane mnohých nehnuteľností vo vlastníctve cirkvi a iných materiálnych statkov. Cirkev neváhala odsúdila zločiny a podporovala dialóg medzi vládou a Amba-Boys, čo viedlo k obvineniam z podpory nepriateľa a odvetné útoky.

Napriek hroznému útoku sa Aloysius Fondong, biskup diecézy Mamfe, odkazuje únoscom:

“Žiadny ľudský hriech nie je mocnejší ako Božie milosrdenstvo. Nech robia čokoľvek, mali by vedieť, že sú Božími deťmi, a mali by vedieť, že Pán je pripravený im odpustiť. To, čo ste urobili, nie je správne, pripravujete ľudí o niečo krásne. Modlime sa. Vyzývam ich, aby si uvedomili, že akákoľvek bolesť, ktorou prechádzajú, je aj našou bolesťou, ale musíme spolupracovať a použiť správne prostriedky na vyriešenie problému. Násilie plodí len násilie a nikto sa nemôže odvážiť zápasiť s Bohom.”

Nie je to prvýkrát, čo boli kňazi a katechéti postihnutí násilím, o čom svedčí aj brutálne zabitie otca Alexandra Soba vo farnosti Bomaka 20. júla 2018 v Muyake. V októbri toho istého roku bol pred farským kostolom v Bamessingu zavraždený Gerard Anjiangwe, seminarista z arcidiecézy Bamenda.

Za posledných päť rokov ACN podporila 24 projektov v diecéze Mamfe (329 000 eur) vrátane jednoročného programu vzdelávania za mier zameraného na mládež. Cieľom tohto programu je podporovať kultúru mieru a nenásilia, keďže prebiehajúci konflikt sa rozšíril do všetkých úrovní spoločnosti.

Podľa oficiálnych údajov v ňom už bolo zabitých najmenej 4 000 ľudí, viac ako 700 000 bolo vysídlených. Približne 70 000 našlo útočisko v Nigérii.

“Od začiatku tejto krízy v roku 2016 až dodnes ľudia strašne trpia a Boží muži a ženy sú ľahkým terčom únoscov, mučiteľov a bezohľadných ozbrojencov. Vlna prenasledovania proti cirkevnej hierarchii je teraz novou hrou tohto ‘boja’ a misionári, ktorí odovzdali svoje životy, aby pracovali pre ľudí, dostávajú najrôznejšie výhražné správy,” opisujú biskupi.

Foto a video: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi