Situácia v Gaze je podľa kňaza Gabriela Romanelliho, ktorý vedie jedinú miestnu katolícku farnosť naďalej „veľmi zlá“. Tri mesiace sem neprichádzali žiadne humanitárne konvoje.

Keď 7. októbra 2023 vypukla vojna v Gaze, miestna kresťanská populácia sa uchýlila do katolíckej farnosti Svätej rodiny a do susedného pravoslávneho komplexu. Katolícka farnosť odvtedy poskytuje útočisko približne 500 mužom, ženám a deťom, vrátane ľudí so zdravotným postihnutím, o ktorých sa starajú rehoľné sestry Misionárky lásky.

Otec Romanelli pre nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi vysvetlil: „V našom farskom areáli sa máme tak dobre, ako sa len dá, hoci počujeme veľa streľby a občas k nám dopadnú aj šrapnely.“

Hlavnou úlohou otca Gabriela je, ako hovorí, čo najlepšie organizovať život vo farnosti. Patrí sem pravidelný program – tichá adorácia každé ráno, popoludní modlitba ruženca a svätá omša. Aby deti neprišli o vzdelanie, majú pravidelné vyučovanie. Organizujú sa tiež aktivity pre deti, mladých ľudí a rodiny, ako aj biblické skupinky, ktoré sa konajú každý týždeň.

Každodenná rutina a život viery drží veriacich uprostred vojny v Gaze. Foto: Farnosť Svätej rodiny, Gaza.

Izrael v posledných troch mesiacoch zablokoval prístup akejkoľvek pomoci. 22. mája Izrael povolil vstup do Gazy len 90 humanitárnym nákladným vozidlám – čo je oveľa menej než denná potreba, ktorá sa odhaduje na 500 vozidiel. Farnosť tak musela prijať drastickejšie opatrenia.

„Tri mesiace sme nedostali žiadnu pomoc. Preto teraz šetrivo rozdeľujeme všetko, čo máme, a až potom môžeme niečo dať utečencom v našom komplexe aj ľuďom zvonka,“ vysvetľuje otec Romanelli. Napriek tomu sa mu podľa jeho slov nedávno podarilo rozdeliť vodu vo farnosti aj mimo nej.

Z pôvodných 1 000 kresťanov (katolíkov a pravoslávnych) dodnes zahynulo 52 ľudí. Zomreli pri útokoch, alebo na následky chorôb kvôli nedostatku lekárskej starostlivosti.

Hoci sa väčšina ľudí sústreďuje hlavne na prežitie, otec Gabriel hovorí, že pozoruje aj príznaky duševných problémov vrátane depresie medzi veriacimi. „Najhoršie je, že nikto nehovorí o konci vojny, o tom, že máme právo tu zostať, o obnove domovov, o novom začiatku,“ hovorí.

„Preto sa modlíme a prosíme ľudí, aby sa modlili a pracovali za mier,“ uzatvára kňaz.

 

Filipe d’Avillez, Lucia Froncová
Foto: Farnosť Svätej rodiny, Gaza