V Kazachstane síce tvoria katolíci len jednopercentnú menšinu, no napriek tomu miestni biskupi adresovali obyvateľom krajiny svoje posolstvá – ich cieľom je, aby dokázali s Božou pomocou prekonať súčasné ťažkosti a obnoviť mier a harmóniu.

Pri príležitosti dňa štátneho smútku za obete nepokojov v Kazachstane, vyhláseného na 10. januára 2022, arcibiskup Tomasz Peta v televíznom príhovore vyzval spoluobčanov, aby urobili všetko pre mierové riešenie súčasnej situácie v krajine. Arcibiskup arcidiecézy Presvätej Bohorodičky v Nur-Sultan, biskupského sídla Katolíckej cirkvi v severnom Kazachstane, v svojom posolstve v ruštine, ktoré má pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi k dispozícii, vyjadruje ľútosť nad tragickými udalosťami posledných týždňov. Pri nepokojoch vyvolaných zvyšovaním cien pohonných hmôt prišlo o život takmer 200 ľudí.

Príhovor arcibiskupa z Nur-Sultan

„Smútime za obeťami,“ uvádza arcibiskup Peta a prosí kňazov svojej arcidiecézy, aby vo štvrtok 13. januára 2022 slávili sväté omše „za obete a mier v našom milovanom Kazachstane“. On sám bude celebrovať svätú omšu na tento úmysel v Katedrále Panny Márie, Matky ustavičnej pomoci, v hlavnom meste Nur-Sultan (niekdajšej Astane).

„Pápež František v nedeľu po modlitbe Anjel Pána hovoril o udalostiach v Kazachstane. Krajinu zveril pod ochranu Matky Božej, Kráľovnej pokoja, z Oziornoje. Nasledujúc jeho výzvu, chceme aj my prosiť na príhovor patrónky našej krajiny, Kráľovnej pokoja, za mier.“

 

Biskupi Kazachstanu. Zľava: biskup Adelio Dell’Oro z diecézy Karaganda, arcibiskup Tomasz Peta z Nur-Sultan, biskup José Luis Mumbiela z diecézy Almaty. Foto: ACN

 

Podľa zdrojov, ktoré oslovila ACN, je situácia v hlavnom meste Nur-Sultan v súčasnosti pomerne pokojná. Problémy s komunikačnými prostriedkami však stále hlásia z mesta Almaty na juhu krajiny, kde boli strety vážnejšie. Od začiatku incidentov má krajina problémy s internetom a mobilným spojením.

Posolstvo biskupa z Almaty

Napriek týmto ťažkostiam sa biskup José Luis Mumbiela, predseda Konferencie katolíckych biskupov Kazachstanu, mohol pripojiť k výzve na modlitby v deň štátneho smútku za obete nepokojov. „Tu v meste Almaty vám všetkým ďakujeme za vaše modlitby, prejavy súcitu a spoluúčasti.“

„Chceme v našich modlitbách pamätať na ľudí, ktorí za posledný týždeň trpeli najviac. Počas týchto dní a nocí bola v meste Almaty v dôsledku poveternostných podmienok hmla. Podobne bola hmla i vo vnútri mnohých,“ uvádza biskup v svojom posolstve v ruštine, ktoré bolo doručené do ACN. Aj udalosti uplynulých dní vidí ako v hmle či opare – pochopenie toho, čo sa stalo a ako k tomu mohlo dôjsť, je sťažené. Domnieva sa, že „ľudia v Kazachstane, najmä v meste Almaty, si také niečo nezaslúžili“.

V súvislosti s aktuálnou situáciou biskup Mombiela konštatuje, že „ľudia sa pomaly vracajú k normálnemu životu“. Pripomína, že vianočné sviatky sa skončili a v liturgii sa začína cezročné obdobie. Zdôrazňuje, že je to čas, keď sú bežní ľudia povolaní ku konaniu: „Mali by sme pamätať na to, že mier je v našich rukách a závisí od nás. Blahoslavení tí, čo šíria pokoj. Neobmedzujme sa na modlitby za mier, ale s Božou pomocou aj sprostredkujme pokoj druhým.“ A nabáda: „Spolu so všetkými ľuďmi tejto krajiny a tohto mesta sa pokúsme spoločne obnoviť Kazachstan, o ktorom všetci snívame – multietnický a multináboženský Kazachstan, Kazachstan mieru a harmónie, Kazachstan, ktorý Boh miluje a žehná ho osobitnou láskou Panny Márie, Kráľovnej pokoja, patrónky nášho národa.“ V posolstve ďalej ďakuje tým, ktorí sa zasadili o bezpečnosť ľudí.

Vyhlásenie biskupa z Karagandy

Biskup Adelio Dell’Oro z Karagandy v stredovýchodnej časti krajiny si v posolstve spomína najmä na obete v svojej diecéze, „v ktorej veľa ľudí prelialo krv“. Zdôrazňuje, že „každý ľudský život je vzácny a násilie nie je cestou k novej spoločnosti a novému svetu“. Skutočný mier je podľa jeho slov darom od Boha a je možný, ak ľudia zakúsia skutočnú religiozitu. „Vďaka nej pochopíme, že všetci sme bratia a sestry. Potom budeme rešpektovať život druhého a navzájom si odpúšťať. Odpúšťať si však môžeme len s Božou pomocou. Modlime sa preto za obete a dúfajme, že sa situácia vyrieši v pokoji, spravodlivo a pre dobro všetkých.“

 

Úvodné foto: Vatican News

 

Pozývame Vás k modlitbe za pokoj a mier vo svete, najmä dňa 13. januára 2022 za upokojenie situácie v Kazachstane.