V nadväznosti na masakry spáchané povstaleckou skupinou Spojenecké demokratické sily (ADF) v zoskupení Baswagha-Madiwe na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR), pri ktorých od začiatku júna zahynulo približne 150 ľudí, biskup Melchisédech Sikuli Paluku z diecézy Butembo-Beni v Severnom Kivu v utorok 18. júna 2024 zverejnil posolstvo, v ktorom sa obracia na vládu.

Biskup odsudzuje zabíjanie “pokojného obyvateľstva, ktoré zostalo bezbranné a bez bezpečnosti”, únosy ľudí, “po ktorých dodnes niet ani stopy”, a znásilňovanie dievčat a žien. Uvádza tiež, že ADF vypálili domy, zdravotnícke zariadenia, obchody a vozidlá v celom regióne. Kvôli tejto dramatickej situácii ľudia, ktorí prežili, utiekli z regiónu do bezpečnejších oblastí.

Región, ktorý už desaťročia trpí povstaleckými milíciami

Biskup dôrazne vyzýva “orgány krajiny, aby ukončili utrpenie konžského ľudu vo všeobecnosti a osobitne obyvateľov diecézy Butembo-Beni, utrpenie, ktoré v tomto regióne mučeníkov trvá už príliš dlho”. Zároveň vyjadril svoju sústrasť, blízkosť a solidaritu so všetkými trpiacimi.

Región bohatý na prírodné zdroje na východe Konžskej demokratickej republiky už desaťročia trpí násilnými útokmi povstaleckých milícií. Arcibiskup Sikuli Paluku sa v minulosti niekoľkokrát vyjadril pre ACN k tejto bolestnej situácii.
Od 90. rokov minulého storočia sa ADF podieľala na vojenských operáciách a masakroch v regióne Beni v Severnom Kivu, kde pôsobí mnoho militantných skupín. Povstalecká skupina, ktorá vznikla v Ugande, je od roku 2017 jediná, ktorá sa považuje za prepojenú s Islamským štátom, hoci presnú povahu tohto prepojenia je ťažké určiť.

Podľa rôznych médií sa v online správe Islamského štátu uvádza, že jeden z týchto útokov v júni v Severnom Kivu bol zameraný na kresťanov.

“Život zvíťazí nad smrťou”

“V mene nekonečnej dôstojnosti každej ľudskej osoby stvorenej na obraz a podobu Boha” odsudzuje biskup Sikuli Paluku “už po niekoľkýkrát túto neopísateľnú tragédiu”. Podľa neho je povinnosťou odsúdiť tieto závažné porušenia ľudskej dôstojnosti, pretože “vieru nemožno oddeliť od obrany ľudskej dôstojnosti, evanjelizáciu od podpory dôstojného života a spiritualitu od angažovanosti za dôstojnosť všetkých ľudských bytostí”.

Biskup zároveň vyhlasuje posolstvo nádeje, že “s angažovanosťou všetkých Konžanov dobro zvíťazí nad zlom, život zvíťazí nad smrťou a pravda nakoniec zničí lož”.

V nedeľu 16. júna počas modlitby Anjel Pána pápež František tiež odsúdil masakry a zopakoval svoju výzvu adresovanú orgánom krajiny a medzinárodnému spoločenstvu, aby “urobili všetko pre ukončenie násilia a ochranu životov civilistov”. Zdôraznil, že medzi nedávnymi obeťami ADF sú “kresťania zabití ‘in odium fidei’”, “mučeníci”, ktorých “obeť je semenom, ktoré klíči a prináša ovocie a učí nás svedčiť o evanjeliu s odvahou a stálosťou”.

Sina Hartert / Lucia Froncová

Titulná fotografia: ACN.

Sestra Marie-Sylvie Kavuke Vakatsuraki z Kongregácie malých sestier de la Presentation de Notre Dame au Temple v Butembo bola jednou z obetí útoku ozbrojených mužov patriacich k povstaleckej skupine ADF na nemocnicu, kde pracovala v dedine Maboya na východe Konžskej demokratickej republiky. Pri útoku, ktorý sa odohral v noci na stredu 19. októbra a trval do skorých ranných hodín nasledujúceho dňa, bolo zničené ďalšie nemocničné oddelenie v oblasti, pričom prišlo o život najmenej sedem ľudí. Sestra, lekárka, zomrela na následky uhoľnatenia.