Kresťanská rodina v Pakistane bola v sobotu 25. mája násilne napadnutá rozzúreným davom po tom, ako bol jeden z jej členov falošne obvinený z pálenia Koránu.

Podľa informácií, ktoré získala pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, falošné obvinenie viedlo k novej vlne teroru voči kresťanom. Podrobnosti sú zatiaľ hmlisté, ale z informácií ACN vyplynulo, že Nazir Gill Masih, ktorý vlastní továreň na obuv v kolónii Gillwala Mujahid v Sargohde v Pandžábe, bol zbitý, keď bránil člena rodiny pred falošným obvinením, že spálil stránky Koránu.

Naeem Yousaf Gill, výkonný riaditeľ Národnej (katolíckej) komisie pre spravodlivosť a mier, pre ACN uviedol, že útoky boli pravdepodobne motivované obchodnou rivalitou a osobnými spormi. “Konečné dôvody budú jasnejšie po vyšetrovaní,” povedal.

Medzi 7. a 8. hodinou ráno dav zaútočil na rodinu, vyraboval a podpálil ich továreň a dom. Hoci desiatim členom rodiny sa podarilo utiecť, Nazir Gill Masih bol ťažko zbitý a vážne zranený, kým prišla polícia a podarilo sa jej ho z davu vyslobodiť. Bol prevezený do nemocnice na urgentné lekárske ošetrenie.

Naeem Yousaf Gill pre ACN potvrdil, že obeť útoku je na jednotke intenzívnej starostlivosti v kritickom stave. “Dav zbil aj ďalšieho človeka, ktorý sa pokúšal pána Nazira zachrániť,” hovorí Naeem Yousaf Gill. “Z ďalších členov rodiny nebol nik zranený, teraz sú vo väzbe polície.”

Rúhanie je v Pakistane trestným činom a môže byť potrestané smrťou alebo doživotným väzením. Rúhanie sa však často zneužíva na falošné obvinenia – dav berie vec do vlastných rúk a podozrivých lynčuje. Prof. Shadid Mobeen, prispievateľ do správy ACN o náboženskej slobode vo svete, ktorý je synovcom obete, potvrdil incident a kritickú situáciu pána Nazira Masiha a pre ACN povedal, že “úloha medzinárodného spoločenstva a médií je nevyhnutná na vyvíjanie tlaku na Pakistan, aby chránil svoje náboženské menšiny pred extrémistickým zmýšľaním”.

ACN dôrazne odsudzuje útok a násilie voči kresťanskej komunite a vyjadruje solidaritu zasiahnutej rodine ako aj celej kresťanskej komunite v Pakistane.

Tento útok pripomína udalosti v meste Džaranwala, ktoré 16. augusta 2023 vyvolalo ďalšie falošné obvinenie z rúhania, keď sa začali šíriť fámy, že istý muž a jeho syn zneuctili Korán. Davy potom začali útočiť na kresťanov, ich domy a kostoly.