Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi spustila rozsiahlu pomoc pre katolícke školy v Libanone. Ide o reakciu na vážnu ekonomickú krízu, ktorá zasiahla i sociálne inštitúcie v krajine, zvlášť tie, ktoré sú spojené s Katolíckou cirkvou.

„Libanon trpí najväčšou devalváciou meny v svojej histórii. Nastalo masívne vysťahovalectvo a základné sociálne zabezpečenie kolabuje,“ vysvetľuje generálny sekretár nadácie ACN Philipp Ozores po návšteve krajiny. „To predstavuje najväčšiu hrozbu pre prítomnosť kresťanov v krajine za posledné desaťročia.“

Po masívnom exode kresťanov z Iraku a Sýrie zostáva Libanon jedinou krajinou na Blízkom východe s významnou kresťanskou komunitou. Pomoc ACN je odpoveďou na výzvu arcibiskupa Josepha Spiteriho, apoštolského nuncia v Libanone, ktorú adresoval viacerým katolíckym charitatívnym organizáciám. Cieľom pomoci je zachrániť vyše 90 škôl pred okamžitým zatvorením (61 škôl v kríze sa nachádza vo vidieckych oblastiach alebo chudobných štvrtiach Bejrútu, 19 odborných škôl je rozmiestnených po celej krajine). ACN pre ne schválila balík pomoci v hodnote takmer 1,5 mil. €.

Kresťanské vzdelávanie je ohrozené

„Ak nezasiahneme teraz, táto vážna, pretrvávajúca kríza spôsobí, že tisíce detí zostanú bez školského vzdelania a ešte viac kresťanských rodín to prinúti emigrovať,“ hovorí Philipp Ozores. Zároveň sa stratí dôležitý pilier sociálnej a kultúrnej súdržnosti v tejto roztrieštenej krajine. Katolícke školy v Libanone sú totiž otvorené pre všetkých – v regiónoch s moslimskou väčšinou tvoria moslimovia až 90 % ich žiakov. „Cirkev v Libanone po celé generácie podporovala vzdelávanie moslimov a kresťanov. Malo to pozitívny vplyv na mentalitu mnohých Libanončanov a pôsobilo to ako hrádza proti takému druhu náboženského fanatizmu a extrémizmu, aký zažívame v iných častiach arabského sveta.“

Ešte pred dvomi rokmi platili školné žiakov ich rodiny a učiteľov financovala vláda. V dôsledku aktuálnej krízy si však už rodičia nemôžu dovoliť platiť a libanonská vláda tiež dlhší čas neprispieva svojím podielom. V niektorých prípadoch sú dokonca školy bez štátnej pomoci až štyri roky, a preto nedokážu zaplatiť učiteľov. „Existuje veľké riziko, že školy budú nútené ukončiť svoju prevádzku,“ hovorí Philipp Ozores.

Platy aj štipendiá

V prvej fáze pomoci sa ACN zaviazala podporiť uvedených vyše 90 škôl prostredníctvom 12 programov. Časť finančných prostriedkov bude poskytnutá vo forme štipendií pre žiakov z najchudobnejších rodín, ktorí v jednotlivých školách predstavujú 25 % až 70 % celkového počtu žiakov. Ďalšou časťou programu bude núdzová podpora pre učiteľov a administratívnych pracovníkov škôl s cieľom dorovnať stratu reálnej hodnoty ich platov v dôsledku devalvácie národnej meny, a tak znížiť tlak na ich emigráciu.

„Dať zamestnancom cirkevných organizácií stabilný plat je jedným z pilierov programov ACN,“ vysvetľuje Philipp Ozores. V posledných mesiacoch opustilo krajinu vyše 2 000 učiteľov základných a stredných škôl – hľadajú si prácu v Európe alebo Perzskom zálive. Priemerný plat učiteľa v Libanone klesol z 1 000 $ na 50 $ mesačne. Vďaka podpore ACN si budú môcť učitelia dovoliť zabezpečiť základné potreby, ktoré pre nich v súčasnosti jednoducho nie sú cenovo dostupné (napr. benzín na cestu do školy), a nebudú musieť prespávať na mieste, aby ušetrili náklady. Školy zase budú môcť fungovať v 5-dňovom systéme vyučovania.

Riaditeľ slovenskej kancelárie ACN Miroslav Dzurech (na fotografii) sa v rámci návštevy projektových partnerov v Libanone stretol v piatok, 1. apríla 2022 aj so žiakmi a učiteľmi v jednej z týchto škôl. „Na tomto mieste, medzi deťmi, ktoré chcú spolu tráviť čas a učiť sa nové veci vnímam, aká nesmierne dôležitá je táto misia. Ďakujem úprimne všetkým, ktorí ACN pomáhajú v tomto veľkom úsilí.”

V uplynulých rokoch sa pomoc pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v Libanone zamerala na podporu kresťanských utečencov, ktorí unikali pred sýrskou občianskou vojnou. V rokoch 2020 – 2021 nadácia masívne zvýšila svoju pomoc na rekonštrukciu katolíckych budov po výbuchu v bejrútskom prístave, ako aj na núdzovú pomoc chudobným rodinám. S ohľadom na súčasnú situáciu bude v Libanone pomáhať naďalej – zabezpečí pastoračnú a duchovnú podporu, aby posilnila kresťanov a dala nádej nielen mládeži, ale aj kňazom, seminaristom, rehoľníkom a rehoľníčkam.

Foto: ACN