Len pred pár dňami sa zdalo, že Maira, štrnásťročné kresťanské dievča z Pakistanu, bude oslobodená spod rúk násilníka Mohameda Nakaša. Na súde však nastal nečakaný zvrat, ktorý právnik rodiny Šahbaz označil za „islamistické rozhodnutie sudcu“.

Sudca menom Radža Mohamed Šahid Abbasi zrušil rozhodnutie okresného súdu vo Faisalabade, na základe ktorého mala byť Maira umiestnená do štátneho zariadenia pre ženy. Tam mala zostať až kým sa neskončí proces, ktorého súčasťou bolo aj vyšetrovanie únoscu a jeho komplicov.

Vzniklo totiž dôvodné podozrenie, že Maira bola v zajatí postupne pripravovaná na to, aby sa stala prostitútkou.

Únosca Mohamed Nakaš mal pred vyšším súdom v Lahore len jediný argument, a síce, že Maira prijala islam. Sudca nevzal do úvahy oficiálne vyhlásenie moslimského duchovného, že manželstvo je neplatné, ani rodný list, ktorý dokazoval Mairinu maloletosť.

Advokát Tahir Sandhu, ktorý pravidelne zastupuje kresťanov v Pakistane, bol pevne presvedčený, že dovedna jedenásť predložených dôkazov zaváži a že vyšší súd v Lahore potvrdí rozhodnutie okresného súdu. Pre nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá pomáha rodine Šahbaz, povedal: „Predložili sme jednoznačné a silné dôkazy, no to, čo sme videli, bolo jednoducho islamistické rozhodnutie.“

Maira Šahbaz
Maira Šahbaz

Sudca ignoroval dôkazy

Dôkazy pre oslobodenie Mairy zahŕňali rodný list, rôzne rodinné dokumenty, vyhlásenie Veľkého Muftiho, že sobášny list spolu s jeho podpisom sú sfalšované a tiež citácie z pakistanského zákona, že maloleté dievča môže zmeniť vierovyznanie len so súhlasom matky. Navyše Mohamed Nakaš nikdy nepredložil súhlas jeho skoršej manželky s tým, aby si zobral ďalšiu.

Proces na vyššom súde bol podľa svedkov chaotický a zmanipulovaný. „Počas celého pojednávania som mal strach, že aj mňa – advokáta – vykážu zo súdnej siene,“ povedal Tahir Sandhu. Právny zástupca sa teraz odvolá najprv na tom istom súde a ak nebude úspešný, odvolanie pôjde na pakistanský najvyšší súd.

Maira Šahbaz bola unesená 28. apríla v meste Faisalabad počas cesty domov z práce. Pochádza z chudobnej kresťanskej rodiny, kde sa všetci živia upratovaním. Dvaja komplici počas únosu strieľali do vzduchu a kričali. Jej únosca Mohamed Nakaš vlastní holičstvo neďaleko štvrte, kde býva Mairina rodina. O únose sme podrobnejšie informovali v tomto článku.

5 000 rodinám v Bejrúte sme prisľúbili pomoc. Posielame potravinové balíčky.