Kresťanský pár, ktorý v Pakistane čakal 7 rokov na trest smrti, bol 3. júna 2021 oslobodený spod obvinenia. Tento rozsudok môže byť dôležitý aj pre budúcnosť.

Shagufta Kausarová a jej manžel Shafqat Masih z mesta Gojra v Pandžábe boli roku 2014 odsúdení na test smrti za to, že údajne posielali miestnemu imámovi rúhavé SMS správy, ktoré urážali proroka Mohameda. Sudcovia Najvyššieho súdu v Lahore Syed Ali Rizvi a Tariq Saleem Sheikh teraz manželský pár oslobodili.

Hneď po vyhlásení rozsudku právnik manželského páru Chalíl Tahir Sandhu pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá bojuje za prenasledovaných kresťanov, povedal: „Musím sa priznať, že keď sudcovia prečítali rozsudok, rozplakal som sa. V niektorých chvíľach som po takom dlhom čase už ani neveril, že ešte môže zvíťaziť spravodlivosť.“

Rozsudok spochybnila SIM karta

Chalíl Tahir Sandhu vysvetlil, že sudcovia našli nezrovnalosti v dôkazoch, ktoré mali dvojicu usvedčiť. Hodnovernosť predložených dôkazov preto spochybnili; v čase, keď už mali manželia putá na rukách, sa obhajoba začala pýtať kto v skutočnosti vlastnil SIM kartu mobilu, z ktorého mali údajné rúhavé správy posielať.

Právnik vyjadril obdiv nad odvahou obidvoch sudcov – nebáli sa vyniesť rozsudok pred tvárami extrémistov. Súdnu sieň i priestor pred ňou totiž zaplnilo vyše 30 extrémistov, ktorí dúfali, že odvolanie manželom nevyjde. Chalíl Tahir Sandhu uviedol: „Dôkazy proti Shagufte a Shafqatovi boli vždy slabé. Kto však ponesie zodpovednosť za to, že trvalo 7 rokov, kým spravodlivosť zvíťazila?“

Súčasne skonštatoval, že extrémisti budú naďalej požadovať smrť manželov, takže tí budú musieť zostať v utajení až do chvíle, keď budú môcť začať nový život v niektorej západnej krajine.

Manželský pár nebol na súdnom pojednávaní prítomný, právnik teda hneď po prečítaní rozsudku kontaktoval obe väznice, v ktorých boli zadržiavaní, aby im oznámil dobrú správu. Shagufta Kausarová sa nachádzala v ženskej väznici v Multane, a to v cele 1,2 x 1,8 m – tej istej, v ktorej bola pred ňou väznená Asia Bibiová, kresťanka, ktorej obvinenie z rúhania bolo zrušené v októbri 2018.

 

Nadácia ACN podporuje v Pakistane nepravodlivo obvinených pred súdmi rôznymi formami. Jednou z nich je pomoc so zabezpečením kvalitnej právnej obhajoby, ktorú si chudobní nemôžu dovoliť. Zvážte dnes dar podľa Vašich možností aj na tento účel.