Dve veľké ozbrojené ofenzívy spustošili provinciu Cabo Delgado. Militantné skupiny podozrivé z napojenia na Islamský štát zaútočili na mesto Macomia a dediny Cajerene a Missufine. Ešte viac tým prehĺbili krízu vysídľovania v regióne. V súvislosti s eskaláciou násilia Cirkev zintenzívňuje humanitárnu pomoc v severnom Mozambiku.

Po dvoch nových veľkých teroristických útokoch na miestne dediny a mestá vrátane Macomie, kde sa nachádza vojenská základňa, sa situácia v provincii Cabo Delgado v Mozambiku opäť zhoršila. Podľa informácií pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi stovky obyvateľov utiekli a hľadajú útočisko v buši alebo sa snažia dostať do bezpečnejších oblastí.

Útoky sa odohrali 10. a 11. mája 2024. V piatok 10. mája v skorých ranných hodinách teroristi, ktorí sa hlásia k Islamskému štátu, zaútočili na strategicky dôležité mesto Macomia, vzdialené 180 km od hlavného mesta provincie Pemba.

Mesto Macomia zrovnané so zemou po teroristickom útoku v roku 2020
Mesto Macomia bolo zrovnané so zemou pri teroristickom útoku už v roku 2020

Paľba na doteraz bezpečné mesto

Macomia bola terčom útokov už v júni 2020, ale v posledných rokoch sa vďaka základni mozambických obranných a bezpečnostných síl považovala za bezpečnejšiu ako zvyšok regiónu. Teroristi sa však tentokrát zamerali práve na túto základňu. Zdĺhavý boj trval až do sobotňajšieho skorého popoludnia, keď sa povstalci stiahli. Daniel Eiró, reportér diecéznej rozhlasovej stanice v meste Pemba, pre ACN povedal: “Situácia v Macomii je naozaj zlá. Povstalci prišli za úsvitu, obyvateľstvo je na úteku.”

Tento útok je ďalším dôkazom toho, že teroristi sú v posledných mesiacoch čoraz trúfalejší. Na videozázname zaslanom nadácii ACN je vidieť mladého muža, ktorý utekajúc vysvetľuje, že “v oblasti Macomia práve prebieha strašná paľba a ľudia, ktorí zostali v meste, potrebujú pomoc”. Hovorí tiež, že “ozbrojenci udreli so všetkou silou”.

Podľa správ, ktoré nadácia ACN získala z miestnych zdrojov, zanechali extrémisti obrovskú stopu vandalizmu, ničenia domov a sociálnej infraštruktúry, pričom podpálili niekoľko domov a na uliciach zanechali mŕtve telá. Oficiálne informácie o presnom počte civilných obetí však nie sú k dispozícii.

O niekoľko hodín neskôr boli napadnuté aj dediny Missufine a Cajerene, vzdialené len 70 km od Pemby, čo viedlo k druhému masovému úteku civilistov a vypáleniu ďalších domov.

Rôzne miestne cirkevné zdroje nezávisle od seba tieto útoky pre nadáciu ACN potvrdili.

Biskup Diamantino Antunes z mozambickej diecézy Tete prosí o modlitbovú aj materiálnu podporu

Šesť a pol roka teroru

Prebiehajúce povstanie v Cabo Delgado na severe Mozambiku, v ktorom islamistickí militanti usilujúci sa o vytvorenie islamského štátu bojujú proti mozambickým bezpečnostným silám, sa začalo v októbri 2017. Odvtedy si vyžiadalo už tisíce obetí na životoch a prinútilo k úteku státisíce obyvateľov.

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu viedli teroristické útoky v druhej polovici apríla 2024 k príchodu približne 50 000 nových vnútorne vysídlených osôb, pričom tento počet v dôsledku útokov z májového víkendu ešte viac vzrástol.

Biskup Diamantino Antunes z diecézy Tete na západe centrálneho regiónu Mozambiku v rozhovore pre ACN vyjadril ľútosť nad rozsiahlym zničením “desiatok dedín”, ako aj “verejnej a sociálnej infraštruktúry vrátane kaplniek”. “Drahí bratia a sestry, prosím vás, aby ste naďalej otvárali svoje srdcia volaniu našich bratov, modlili sa za nich a svojou štedrosťou podporovali tých, ktorí im pomáhajú,” povedal biskup.

Mozambik je pre nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi prioritnou krajinou. ACN podporuje diecézu Pemba formou núdzovej pomoci, projektov pastoračnej starostlivosti o vysídlencov a psychosociálnej podpory pre obyvateľstvo priamo zasiahnuté terorizmom. ACN pomohla aj poskytnutím materiálu na výstavbu desiatok domov a komunitných centier a nákupom vozidiel pre misionárov, ktorí pracujú priamo s vysídlenými komunitami.

Paulo Aido, Dorota Luteránová 

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi