Najmenej jedenásť kresťanov zmasakrovali v piatok 15. septembra 2023 v severnom Mozambiku teroristi napojení na Islamský štát.

Podľa informácií, ktoré pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi poskytol miestny misionár, páter Boaventura, k vraždám došlo v dedine Naquitengue neďaleko Mocímboa da Praia v mozambickej provincii Cabo Delgado.

Tento región už od roku 2017 trpí pod opakovanými útokmi islamských fundamentalistov.

Podľa pátra Boaventuru teroristi dorazili do Naquitengue v skorých popoludňajších hodinách a zhromaždili všetkých obyvateľov. Potom pristúpili k oddeleniu kresťanov od moslimov, zrejme na základe ich mien a etnickej príslušnosti.

“Začali strieľať na kresťanov a zasypali ich guľkami,” uvádza misionár. Útok spáchala miestna teroristická skupina, ktorá sa hlási k Islamskému štátu a ktorá vo svojom vyhlásení uviedla, že pri tejto akcii zabila jedenásť kresťanov. Skutočný počet obetí však môže byť vyšší; medzi obeťami boli aj vážne zranení.

 

Vystrašení obyvatelia Mocímboa da Praia utiekli zo svojich domovov po teroristickom útoku v júni 2020. Foto: ACN

 

Páter Boaventura z rehole Chudobných bratov Ježiša Krista hovorí, že to nie je prvýkrát, čo bola použitá táto metóda, a že jej výsledkom je všeobecná panika v celom regióne: “Žiaľ, keď sa dejú takéto veci, obyvateľstvo dostane obrovský strach”.

Útoky sa podľa neho odohrali v čase, keď sa “mnohí ľudia začali vracať do svojich komunít”, čo viedlo k ďalšiemu “napätiu a neistote”.

“Musíme sa modliť za našich bratov, ktorí prežívajú toľko bolesti,” povedal misionár pre ACN. Na jeho výzvu nadviazala sestra Aparecida Ramos Queirozová, ktorá pracuje pre diecézu Pemba: “V týchto časoch nás môže podopierať len modlitba, pretože tento konflikt akoby nemal konca”.

Podľa miestneho biskupa z Pemby Antónia Juliasseho viedli útoky v Cabo Delgado a susednej provincii Niassa k vnútornému vysídleniu približne milióna ľudí a približne päťtisíc ľudí bolo brutálne zavraždených.

V nedávnom posolstve účastníkom Svetových dní mládeže v Lisabone biskup žiadal, aby kresťania nezabúdali na Cabo Delgado. “V Cabo Delgado zúri vojna, o ktorej svet nehovorí. Vaša solidarita s Cabo Delgado pomáha zmierniť bezprostredné utrpenie tohto ľudu uprostred jeho veľkej núdze,” uzavrel biskup.

Tento rok nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporila 26 projektov v Mozambiku vrátane pomoci ľuďom vysídleným v dôsledku násilia v Cabo Delgado.

Paulo Aido