Pred šiestimi rokmi islamskí extrémisti zavraždili prvého kňaza v 21. storočí v Európe. Otec Jacques Hamel zahynul 26. júla 2016 rukou dvoch džihádistov v jeho farnosti Saint-Étienne-du-Rouvray v Normandii vo Francúzsku počas slúženia svätej omše.

„Mučeníctvo otca Jacquesa Hamela je dokázané,“ hovorí postulátor procesu blahorečenia otec Paul Vigouroux v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. „Bola to násilná smrť z nenávisti voči kresťanskej viere a vražda bola úmyselná. Potvrdila to francúzska polícia. Takto to stojí v spise“.

Šesť rokov po útoku Vatikán skúma jeho blahorečenie. Farský kostol svätého Štefana v Saint-Étienne-du-Rouvray pri Rouene sa stal pútnickým miestom. „Veriaci prúdia do kostola alebo k hrobu otca Hamela, sami aj v skupinách,“ približuje pre ACN otec Paul Vigouroux, francúzsky kňaz z diecézy Rouen. Podľa neho je toto nadšenie spôsobené tým, že príbeh otca Jacquesa rozpráva dnešným ľuďom o človeku, ktorý žil v jednoduchosti a miloval svoj každodenný život.

V priebehu procesu blahorečenia francúzskeho kňaza boli zverejnené niektoré zázraky a uzdravenia. „Jeden človek napríklad tvrdí, že položil svoje ochrnuté ruky na hrob otca Hamela a bol uzdravený,“ vysvetľuje postulátor. „Máme svedectvo jeho lekára. Nepochybne sú v ňom nadprirodzené prvky, ktoré nás povzbudzujú, aby sme pokračovali v našej práci.“

 

Hrob otca Jacquesa Hamela, ktorý sa stal pútnickým miestom.

 

Otec Hamel bol zabitý viacerými bodnými ranami. Po útoku sa začalo vyšetrovanie a zhromaždili sa dokumenty a výpovede svedkov. Po ukončení vyšetrovania správu odoslali do Ríma, kde dekrétom potvrdili, že spis je v poriadku a teraz sa podrobuje skúmaniu. „Božie mlyny melú pomaly,“ hovorí otec Vigouroux.

Pápež František počas zádušnej omše za otca Jacquesa Hamela 14. septembra 2016 povedal: „Dnes je v Cirkvi viac kresťanských mučeníkov ako v prvých dobách. Dnes kresťanov vraždia, mučia, väznia, podrezávajú, lebo odmietajú zaprieť Ježiša Krista. V týchto dejinách prichádzame k nášmu otcovi Jacquesovi: je súčasťou tejto reťaze mučeníkov.“

Jacques Hamel sa narodil 30. novembra 1930 v Darnétale, priemyselnom predmestí Rouenu v Normandii na severe Francúzska. Od štrnástich rokov smeroval ku kňazskému povolaniu. Počas vojenskej služby v Alžírsku odmietol vyššie hodnosti, aby nemusel dávať príkazy k zabíjaniu. Po kňazskej vysviacke v roku 1958 slúžil celý život svojim veriacim vo farnostiach v Normandii, a po odchode na dôchodok v roku 2000 naďalej vykonával kňazské povolanie ako výpomocný duchovný. V čase jeho vraždy bol kňazom 58 rokov. Bol otvorený ekumenickému a medzináboženskému dialógu s moslimami a tiež so židovskou komunitou, ktoré príležitostne navštevoval.

„Jedným z hlavných posolstiev otca Hamela bola jednoduchosť a autentickosť,“ uvádza postulátor. „Nechcel byť v centre pozornosti, nechcel byť slávny.“

 

Ako reakciu na násilnú smrť otca Jacquesa Hamela sa pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi rozhodla poskytnúť špeciálnu podporu na štúdium pre 1000 kandidátov kňazstva z celého sveta.

 

Foto: Marc-Antoine Mouterde, ACN