K hroznému incidentu došlo vo štvrtok 7. septembra okolo 20.00 h. Veľká skupina fulbských banditov podpálila budovu farnosti svätého Rafaela vo Fadan Kamantane v diecéze Kafanchan v štáte Kaduna.

Podľa informácií zaslaných ACN z rôznych zdrojov – a potvrdil ich aj biskup Kafanchanu, Mons. Julius Kundi – farárovi o. Emmanuelovi Okolovi a pomocnému kňazovi sa podarilo z ohňa uniknúť, ale 25-ročný seminarista Na’aman Danlami pri útoku zahynul.

V telefonickom rozhovore pre ACN biskup Kundi uviedol: “Cieľom útočníkov bolo uniesť farára. Keď sa im nepodarilo dostať do jeho domu, podpálili ho. Obom kňazom sa podarilo utiecť, ale hrozné je, že seminarista vo vnútri zhorel.”

Vojaci im nepomohli

“Útok trval viac ako hodinu, ale zo strany vojenských síl nedošlo k žiadnej reakcii ani podpore. Kilometer odtiaľ je kontrolné stanovište, ale reakcia sa nedostavila,” dodal biskup. “Nigérijskí občania sú bez ochrany. Bezpečnostné zložky im nijako neslúžia.”

“Je to strašná strata. Dnes ráno sme našli telo Na’amana Danlamiho a odviezli sme ho do márnice. Tento seminarista je druhým členom diecézy, ktorého sme stratili rukou teroristov, fulbských banditov. Minulý rok bol unesený a brutálne zavraždený otec John Mark Cheitnum, riaditeľ pre komunikáciu diecézy Kafanchan,” povedal biskup Kundi.

ACN odsudzuje tento posledný z dlhého radu útokov na Cirkev v Nigérii. Veľmi podobný incident sa odohral v januári 2022, keď bol katolícky kňaz otec Isaac Achi zavraždený a podpálený na svojej fare. Jeho asistent, otec Colins Omeh, utrpel strelné zranenia.

VIDEO horiacej farnosti priamo z miesta (nie je vhodné pre citlivé povahy)

Únos v ten istý deň

Správa o tomto najnovšom útoku v Nigérii prichádza v ten istý deň, ako nadácia ACN dostala informácie o únose seminaristu Ezequiela Nuhu, ktorého uniesli vo štvrtok v Kadune spolu s jeho otcom. Nuhu je seminaristom v Abuji, ale odišiel do južnej Kaduny, aby strávil dovolenku so svojou rodinou.

Nigéria je v posledných rokoch pre katolíckych duchovných mimoriadne nebezpečnou krajinou. V roku 2022 boli v krajine zabití štyria kňazi a 28 bolo unesených. V roku 2023 už bolo unesených štrnásť členov kléru.

Prosíme o modlitby za pokoj duši Na’amana Danlamiho a o útechu pre jeho rodinu a komunitu. Modlíme sa aj za bezpečnosť a rýchle prepustenie Ezekiela Nuhu.

 

Foto: ACN
Maria Lozanová / Lucia Froncová