10. augusta militanti z kmeňa Fulbov v nigérijskom štáte Plateau zabili 21 kresťanov a viac ako 10 vážne zranili, miestne zdroje uviedli, že podobné útoky sú čoraz častejšie a páchatelia sú len zriedkavo stíhaní.
Útok sa odohral v skorých ranných hodinách, keď ozbrojení pastieri z kmeňa Fulbov podpálili budovy, v ktorých sa zdržiavala komunita vysídlených kresťanov v Heipangu neďaleko mesta Jos v strednej Nigérii.
Masara Kim, novinár pôsobiaci v meste Jos, uviedol pre nadáciau ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, že po zapálení domov extrémisti mierili zbraňami na tých, ktorí sa pokúšali utiecť. Pán Kim, ktorý po útoku navštívil miesto činu, vysvetlil, že obete boli “predtým vysídlené z okolitých dedín” a našli útočisko v Heipangu.
Uviedol, že približne polovica obetí “bola spálená na nepoznanie” a najmenej päť z nich boli malé deti. “Bola to srdcervúca scéna. Boli hromadne pochovaní v dažďom zmáčanom masovom hrobe. Žijú tu chudobní dedinčania, ktorí nemajú peniaze ani na jedlo, nieto ešte na rakvy.” Zdôraznil, že “tam boli svedkovia a sú aj preživší, ktorí videli, ako boli ich rodinní príslušníci zabití”, ale úradom sa pravdepodobne nepodarí identifikovať teroristov, ako to zvyčajne býva.
Otec Polykarp Lubo, predseda Kresťanského združenia Nigérie v štáte Plateau, povedal, že “systematické vraždenie”, akým bolo aj to minulotýždňové, “majú v tomto štáte dlhú históriu”. Otec Lubo zdôraznil, že tieto zverstvá by sa mali vyšetriť a úrady by mali identifikovať páchateľov týchto zlých činov – zatýkanie je však zriedkavé a tí, ktorí sú vo vedúcich pozíciách, majú len zriedka ochotu “nahlas povedať, čo sa deje”.
Nigérijské úrady podľa neho nerobia nič, aby pomohli tisícom kresťanov v regióne, ktorí boli vysídlení potom, ako prežili iné teroristické útoky.
Pán Kim hovoril aj o iných násilných útokoch v štáte Plateau v tomto roku, z ktorých najsmrteľnejší sa odohral 15. a 16. mája, keď Fulbovia zabili viac ako 200 kresťanov v Mangu, miestnej vládnej oblasti juhovýchodne od Josu.
Otec Lubo aj pán Kim potvrdili, že tieto časté útoky sú pravdepodobne motivované viacerými faktormi vrátane zaberania pôdy a etnickej a náboženskej nevraživosti.
Ilustračná fotografia: Masara Kim