V extrémnych podmienkach konžského väzenského systému sa kňaz zo všetkých síl usiluje chrániť väzňov pred zúfalstvom i hladom. Navštívili sme s ním centrálnu väznicu Bukavu v regióne Južné Kivu v Konžskej demokratickej republike.

Vo vstupnej hale schátranej budovy väznice jej riaditeľ úctivo víta vždy usmiateho nízkeho muža a návšteve z ACN zo žartu hovorí: „Ja vlastne ani nie som skutočným riaditeľom tejto väznice! Je ním on, otec Adrien.“

Podľa odevu sa zdá, že kňaza od väzňov, ktorých prichádza navštíviť a ktorí sa zhromažďujú okolo neho, aby ho pozdravili, skoro nič neodlišuje. Prejde cez vnútorný dvor s opotrebovanou cementovou podlahou a prekrytím z vlnitého plechu. Je preplnený väzňami. Každého pozdraví a osloví krstným menom. Za týmito múrmi určenými pre 500 väzňov ich v súčasnosti žije až 2 147. Otec Adrien medzi dvomi rozhovormi s tými, ktorí sú mu zverení, vystihne v skratke celú situáciu: „Nie je tu dosť miesta pre všetkých a ani dosť jedla – v podstate nám chýba všetko.“

V tme a beznádeji

Uprostred hustého dymu vychádzajúceho z kachlí na uhlie vo väzenskej kuchyni ukáže na 200 ml hrnček a vysvetlí: „Toto je denná dávka kukurice alebo prosa, ktorú dáva vláda jednému väzňovi.“ Keď sa má naozaj nasýtiť, musí si dokupovať potraviny u obchodníkov, ktorí majú do väznice prístup. Našťastie existujú aj rôzne kresťanské združenia, ktoré rozdávajú jedlo na doplnenie dennej dávky zadarmo. Otcovi Adrienovi je však ľúto, že nemôžu prísť do väznice každý deň.

Pri pohľade na preplnené cely je tiež zrejmý kritický nedostatok financií. Nemajú elektrické osvetlenie ani okná. Vyše 300 väzňov musí spať natlačených na ležadlách, ba dokonca na podlahe. Vo dne v noci je tam taká tma, že istý čas trvá, kým pochopíte, že v nich žijú ľudia. Blesk fotoaparátu zachytáva vydesené oči hľadiace do prázdna. Hoci vonku na dvore svieti slnko, časť väzňov vôbec nevychádza von, radšej zostáva v celách. Ich stav otupenosti a necitlivosti môže mať dramatické následky.

 

Preležaniny, podvýživa, tuberkulóza

Na ošetrovni sa jeden z mladých väzňov zachveje, keď mu lekár oznámi, že mu musí previazať rany. Má sotva 20 rokov a predsa už trpí preležaninami, ktoré zvyčajne postihujú starých či na pomoc odkázaných ľudí bez dostatku pohybu. Mladík celé dni nehybne ležal v cele a hnisavé rany spôsobené tlakom mu do hĺbky zasiahli nohu. Lekár trvá na tom, aby ich ACN odfotografovala: „Chcem, aby sa svet dozvedel, čo sa tu deje. Musíme bojovať, aby sme získali základné potreby, ako sú dezinfekčné prostriedky a obväzy! Ľudia, ktorí sú vážne chorí, sú tu odsúdení na smrť!“

Primárnym účelom tejto ošetrovne je oddeliť väzňov s tuberkulózou od ostatných. Jediné zariadenie v nej tvoria nemocničná posteľ a stolička. Lekár ukazuje na ďalšieho pacienta, ktorý je taký podvyživený, až mu trčia rebrá. Liek pre neho by pritom nebol drahý – potreboval by iba poriadne jedlo.

Rozptýliť myseľ

Otec Adrien sa zo všetkých síl usiluje nájsť pre väzňov nejakú činnosť, ktorá by ich prebrala z letargie. So sprisahaneckým výrazom ukazuje na predmet, ktorý má schovaný v taške, akoby to bol cenný poklad: víťazný pohár. Organizuje totiž futbalový turnaj. Proti sebe nastúpia viaceré väzenské tímy.

Samozrejme, plní aj svoju úlohu kňaza, ktorá je vo väznici „závanom čerstvého vzduchu“. Práve požehnal novú kaplnku. Nachádza sa v tej časti väznice, kde sú umiestnení väzni do 18 rokov. Veľmi ho potešilo, že počas slávenia veľkonočných sviatkov roku 2023 pokrstil deväť väzňov. Bol medzi nimi i bývalý vojak, recidivista, zapletený do obchodovania so zbraňami a banditizmu. Žiadosť o krst, ktorú podal, sa stala predmetom otázok a sporov. No keďže viditeľne zmenil svoje správanie, mohol prijať sviatosť krstu spolu s ôsmimi ďalšími spoluväzňami.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporuje diecézu Bukavu, aby dokázala naďalej pomáhať týmto opusteným ľuďom. Rovnako podporuje výstavbu kostolov a seminárov či vzdelávanie a formáciu seminaristov a kňazov. Okrem toho spolupracuje s rehoľníčkami, ktoré realizujú rôzne sociálne projekty. Patrí medzi ne vzdelávanie znevýhodnených skupín obyvateľstva, potravinová pomoc pre najchudobnejších z chudobných alebo prevádzkovanie sirotinca.

 

Sylvain Dorient, ACN –  Pomoc trpiacej Cirkvi
Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi