Nigérijský kňaz v súvislosti s masakrou na Turíčnu nedeľu vyzýva “každého, kto môže, aby nám pomohol s vyšetrovaním na mieste” a odhalil pravdu.

Stále nie sú známe informácie o páchateľoch, ktorí zabili desiatky ľudí na Svätodušnú nedeľu v meste Owo v nigérijskej diecéze Ondo. V exkluzívnom rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi hovorí o. Augustine Ikwu, riaditeľ sociálnej komunikácie diecézy, o stave zranených a o tom, ako miestna Cirkev robí všetko pre to, aby zabránila ďalším násilnostiam.

Koľko ľudí bolo presne zabitých alebo zranených pri útoku, ktorý sa odohral minulú nedeľu?

V márnici ich už máme 38: päť detí, dievča a štyroch chlapcov; dvoch tínedžerov, dievča a chlapca; dvanásť dospelých mužov a devätnásť dospelých žien. Stále sa snažíme zistiť mená tých, ktorí sú v nemocnici. Mnohé mená už máme, ale niektorí boli prevezení do súkromných nemocníc, takže sa snažíme kontaktovať rodiny všetkých osôb, ktoré boli v ten deň v kostole, aby sme mohli všetkých sčítať. Taktiež vyzývame každého, kto prevzal telá svojich rodinných príslušníkov, aby nás kontaktoval. Zatiaľ teda nevieme poskytnúť konečné čísla.

Aký je stav zranených? Môže počet obetí ešte stúpnuť?

Včera som bol v nemocnici a videl som tých, ktorí tam boli. Sú relatívne stabilizovaní, až na niekoľkých, ktorí sú kriticky zranení. Lekári odvádzajú skvelú prácu a dúfam, že s Božou milosťou, našimi modlitbami a úsilím zdravotníckeho personálu prežijú.

Čo vieme o útočníkoch?

Zatiaľ nemáme nič konkrétne. Objavilo sa veľa špekulácií, ale nechceme sa chytať domnienok, ktoré by sa mohli ukázať ako nesprávne. Niektoré špekulácie znejú celkom logicky a zapadajú do súčasnej situácie v našej krajine, ako je neistota, politické nepokoje a konflikty medzi pastiermi z kmeňa Fulbov a farmármi. Hoci nemôžeme povedať, že tieto špekulácie nie sú pravdivé, nemôžeme ich ani potvrdiť. Sú to možnosti, ale kým sa nám nepodarí získať fakty, nemôžeme to povedať. Dúfajme, že niekoho chytia a prizná sa k skutočným motívom útoku.

Existuje v tomto štáte nejaký konflikt v minulosti? Násilie zo strany islamských militantov alebo zo strany fulbských pastierov?

Vo všeobecnosti je to pokojný štát. Občas sa vyskytnú menšie problémy, ale nie sú to vážne situácie. Je to naozaj pokojný štát a je ťažké uveriť, že by miestni moslimovia niečo také urobili. Vždy existovalo jasné rozdelenie medzi severnými a južnými moslimami. Moslimovia, ktorí žijú v našom regióne, sú relatívne mierumilovní a verejne vystúpili, aby odsúdili toto zverstvo. Nemôžeme im to teda jednoducho pripísať.

Aké sú v súčasnosti hlavné potreby diecézy?

Je to pre nás ťažké obdobie a chceli by sme vyzvať celý svet, aby nás zahrnul do svojich modlitieb, aby sa všetci modlili za zosnulých, zranených a ich rodiny v diecéze. Dnes sme začali novénu a vyzývame všetkých, aby sa k nej pripojili.

Vyzývame tiež každého, kto môže, aby nám pomohol pri vyšetrovaní na mieste. Zároveň však vyzývame svet, aby si uvedomil stav neistoty, a to nielen v našom štáte, ale teraz v celej krajine, pretože neistota v tejto chvíli doslova ovládla krajinu. A ak by som mohol niečo povedať súčasnej vláde, povedal by som, že nie je potupou odstúpiť, keď čelíte situácii, ktorú nedokážete zvládnuť. Ak sa krajina stala neovládateľnou, malo by byť čestné odstúpiť a nechať priestor niekomu, kto by ju mohol zvládnuť lepšie. Nesmieme dovoliť, aby nás viedla chamtivosť.

Obávate sa, že by sa kresťanská komunita mohla pokúsiť pomstiť údajným vinníkom za to, čo sa stalo?

Biskup naďalej apeluje na verejnosť, aby bola pokojná, dodržiavala zákony a nebrala spravodlivosť do vlastných rúk. Nikto by nemal ísť páchať zlo za zlo. To vôbec nie je kresťanský spôsob života. Aj v takýchto situáciách odpovedáme na zlo pokojom. Ľahko sa to hovorí, ale ťažko praktizuje, ale z dlhodobého hľadiska zistíme, že je to pre spoločnosť lepšie.

Máme nádej v Boha. Sme ako traja spoločníci v Starom zákone (Sidrach, Misach a Abdenago, kniha Daniel, pozn. prekl.), ktorí boli hodení do pece. Povedali si: “Ak nás náš Boh nemôže zachrániť, nechaj nás zahynúť v peci.” A Boh ich zachránil. Možno je to teda aj výzva Bohu, ľudia ho v tejto chvíli vzývajú, pretože situáciu naozaj nemôžu ovplyvniť. Dúfame, že nám pomôže, veríme, že pomôže, ale máme strach. Ľudia možno budú chcieť vziať veci do vlastných rúk, pretože mnohým ľuďom je to už jednoducho jedno. Preto sme sa obrátili na širokú verejnosť s výzvou, aby sa tomu vyhli a nespôsobili ďalšie škody.

 

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi