Záplavy v dôsledku silných dažďov pripravili o životy takmer 1500 ľudí, a o strechu nad hlavou milióny obyvateľov Pakistanu. Nadácia ACN poskytuje okamžitú núdzovú pomoc v najviac postihnutých oblastiach.

Ľudia, ktorých domovy a živobytie zničili stúpajúce povodne, sa obracajú so zúfalými žiadosťami o pomoc na cirkevné spoločenstvá a diecézy. Tieto úzko spolupracujú s pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Biskup Samson Shukardin z Hyderabadu v jednej z najviac postihnutých provincií Sindh vysvetľuje: “90 percent územia mojej diecézy je zaplavených v dôsledku silných prívalových dažďov. Záplavy poškodili mnohé kostoly, farské domy a školy. Ľudia zostali bez domova a hladní, rodiny smútia nad stratou svojich blízkych. Dostávam množstvo telefonátov s prosbami o pomoc od mojich kňazov a ľudí z rôznych farností diecézy.”

Biskup Shukardin pokračuje: “Tisíce rodín sú obklopené záplavovou vodou a tisícky ľudí ostali len pod holým nebom. Nemajú žiadne potraviny, čistú pitnú vodu, prístrešie, latríny ani zdravotnícke zariadenia. Najviac trpia deti. Konzumácia kontaminovanej vody spôsobuje choroby a hrozba komárov spôsobuje v komunitách postihnutých nedávnymi povodňami rôzne kožné ochorenia a maláriu.”

 

 

Prívalové dažde, ktoré podľa odhadov spustošili až dva milióny hektárov úrody a usmrtili státisíce hospodárskych zvierat, odplavili alebo vážne poškodili najmenej milión domov v celom Pakistane. Povodne postihli všetky štyri pakistanské provincie vrátane Pandžábu, ako aj Balúčistanu a Chajbar Pakhton Khaw (KPK) na severozápade krajiny.

V reakcii na túto katastrofu ACN posiela núdzovú pomoc pre diecézu Hyderabad vo výške 200 tisíc eur.  Tieto finančné prostriedky poslúžia na kúpu potravinových balíčkov na jeden mesiac pre viac ako 5000 rodín. S podporou ACN budú zabezpečené aj peňažné príspevky pre najzraniteľnejšie rodiny, mobilné zdravotnícke jednotky, dočasné prístrešky a základné nevyhnutné veci, ako siete proti komárom a repelenty. Je tiež potrebné opraviť poškodené kostoly a komunitnú infraštruktúru, aby sa obete povodní mali kam uchýliť.

Diecéza Karáčí s pomocou ACN poskytne miestnym rodinám, ktoré ostali bez domova, 310 potravinových balíčkov a kuchynských potrieb, v celkovej sume 30 tisíc eur.

ACN touto pomocou odpovedá aj na žiadosť pápeža Františka, ktorý vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene reagovalo na situáciu v Pakistane, a ubezpečil miestne obyvateľstvo o svojej solidarite a modlitbách.

Foto: ACN