Pakistanské mimovládne organizácie a moslimskí náboženskí vodcovia boli obvinení z toho, že odmietajú poskytovať kresťanom a iným náboženským menšinám pomoc pri ochorení COVID-19.

Kresťania v Pakistane. Foto ACN

Cecil Shane Chaudhry, výkonný riaditeľ Národnej komisie pre spravodlivosť a mier (NCJP) – katolíckej organizácie pre ľudské práva, uviedol, že zaznamenali správy, podľa ktorých sa kresťania nemôžu zúčastňovať na rozdeľovaní potravín a iných vecí nevyhnutnej potreby.

 V rozhovore pre britskú pobočku pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi uviedol, že kresťania, ako aj iné náboženské menšiny pritom potrebujú takúto pomoc naliehavo, pretože patria k najviac ohrozeným aktuálnou pandémiou. Živia sa najhoršie platenými prácami a žijú pod hranicou chudoby. Ženy pochádzajúce z týchto náboženských menšín sú zvlášť ohrozené. Cecil Shane Chaudhry vyzval pakistanskú vládu, aby poskytla tým, ktorí pracujú v upratovacích službách (vrátane prác pri kanalizácii), ako aj pracovníkom v domácnostiach masky, rukavice a iné ochranné prostriedky proti ochoreniu COVID-19.

S ohľadom na to, že pakistanská vláda medzičasom uvoľnila opatrenia obmedzujúce pohyb, Chaudhry uviedol, že sa obáva nárastu prípadov ochorenia COVID-19 medzi kresťanmi a inými menšinami. Informoval aj o prípadoch, keď kresťanom v dedine neďaleko Lahore na Raiwind Road odmietli poskytnúť potravinovú pomoc alebo keď v dedine Sandha Kalan v okrese Kasur v provincii Pandžáb vylúčili 100 kresťanských rodín z rozdeľovania potravín. Podobne existujú správy o pracovníkoch, ktorí poskytujú pomoc chorým na COVID-19, no odmietajú sa postarať o nemoslimov, pretože príspevky, ktoré im boli poskytnuté, sú charitatívne dary zakatu v súlade s právom šaría.

Chaudhry však skonštatoval: „COVID-19 nepozná hranice – každý je v ohrození, a to bez ohľadu na svoje náboženstvo. Ako môže byť spravodlivé odopierať kresťanom a iným menšinám potraviny a pomoc v núdzi, najmä ak v súčasnosti patria medzi tých, ktorí najviac trpia?“ Poznamenal to aj na adresu imáma mešity v Lahore, ktorý v svojej kázni vyhlásil: „Zajtra ráno sa budú rozdeľovať dávky chudobným, ale iba moslimom.“

Pakistan má podľa posledných údajov 32 819 potvrdených prípadov nakazených koronavírusom a 733 prípadov úmrtia (mnohé ďalšie sa pravdepodobne neuvádzajú). Riaditeľ NCJP preto vyzval vládu, aby konzultovala s menšinami možné iniciatívy proti ochoreniu COVID-19 a aby lepšie využívala údaje zo sčítania obyvateľstva na zacielenie pomoci pre najzraniteľnejších. Podľa jeho slov je situácia taká, že „aj keď sa pripravujú plány, nemáme žiadne vedomosti o iniciatívach, ktoré sa majú týkať príslušníkov náboženských menšín a toho, aby sa zabezpečilo, že ich potreby nebudú ignorované“.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi spustila núdzový program zameraný na pomoc pri ochorení COVID-19 vo výške 5 miliónov €. Chce ním podporiť prácu miestnych cirkví na celom svete.