Pakistanský kresťan strávil takmer osem rokov vo väzení. Súd v Láhaure ho oslobodil.

Humayun Allahrakha (predtým známy ako Humayun Faisal Masih), dnes 32-ročný, pálil v máji 2015 noviny v meste Sanda v okrese Lahore, keď ho moslimskí prizerajúci sa obvinili z rúhania, tvrdiac, že noviny obsahujú verše Koránu.

Stovky ľudí utekali pred niekoľkotisícovým davom moslimov, ktorý začal besniť a útočiť na kresťanské domy a miesta bohoslužieb vrátane miestneho katolíckeho kostola svätého Jozefa.

Pán Allahrakha, pouličný upratovač, bol zadržaný políciou skôr, ako ho dav stihol zlynčovať, ale bol obvinený v súvislosti s paragrafom 295B pakistanského trestného zákonníka, za ktorý hrozí doživotný trest za znesvätenie Koránu.

Národná katolícka komisia pre spravodlivosť a mier (NCJP), bojovala za dokázanie Allahrakhovej neviny a nakoniec ho okresný súd v Láhaure oslobodil. Bol prepustený z väzenia a prevezený na bezpečné miesto z dôvodu pretrvávajúcich obáv o jeho bezpečnosť.

V rozhovore pre nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi otec Emmanuel “Mani” Yousaf, ktorý pred niekoľkými rokmi navštívil aj Slovensko a je národným riaditeľom NCJP, povedal: “Je to otázka života a smrti, aby sme mohli pomôcť obvineným v takýchto situáciách.”

 

Otec Emmanuel “Mani” Yousaf je riaditeľom NCJP – katolíckej organizácie, ktorá bojuje za dodržiavanie ľudských práv a spravodlivosť pre menšiny a zraniteľné skupiny v Pakistane.

Otec Mani povedal, že pán Allahrakha mal psychické problémy a noviny používal na fajčenie drog: “Bol drogovo závislý, sedel so svojimi priateľmi na špinavom mieste. Dostal sa mu do rúk jeden kus novín a použil ho na fajčenie drog. Časť papiera obsahovala verše z Koránu. Ten muž je však negramotný. Nevedel, čo robí.”

Právnici podľa jeho slov neúnavne pracovali na tom, aby dokázali nevinu pána Allahrakha. Kňaz vzdal hold aj nadácii ACN a jej podpore NCJP, ktorá poskytuje právnu a právnu pomoc kresťanom obvineným z rúhania a zvyšuje povedomie o otázkach spravodlivosti v miestnej komunite: “ACN bola vždy veľmi nápomocná pri podpore NCJP. Táto dobročinná organizácia je pre nás veľmi dobrým priateľom.”

 

John Pontifex / Lucia Froncová

Ilustračná fotografia: ACN -Pomoc trpiacej Cirkvi