V nedeľu 20. augusta sa 700 ľudí zúčastnilo slávenia Eucharistie pred vypáleným kostolom, ktorý bol terčom útoku počas jedného z najhorších prípadov prenasledovania v Pakistane.

Za prísnych bezpečnostných opatrení biskup Indrias Rehmat z Fajzalabádu slúžil svätú omšu v meste Džaranwala, kde minulú stredu, 16. augusta, tisíce ľudí len o vlások utiekli rozzúrenému davu.

Správy o znesvätení Koránu, ktorého sa mali dopustiť dvaja kresťanskí obyvatelia mesta, vyvolali hnev a násilné útoky. Dav zničil až 24 kostolov a cirkevných budov, stovky kresťanských domov aj kresťanský cintorín.

Po bohoslužbe pred katolíckym kostolom svätého Pavla jeden z vedúcich kresťanskej komunity, ktorého meno z bezpečnostných dôvodov neuvádzame, pre ACN povedal: ,,Väčšina ľudí na omši plakala. Boli to veľmi bolestné chvíle, ale bola to príležitosť podeliť sa navzájom s pocitmi straty a smútku.”

Hoci bolo prítomných viac ako 30 policajtov – vrátane elitných jednotiek -, medzi účastníkmi bohoslužby panoval strach.

Iný z miestnych zdrojov pre ACN povedal: ,,Keď sme prišli, niektorí miestni moslimovia pozerali s vyvalenými očami. Tvárili sa nahnevane a začali nám nadávať a používať hanlivé výrazy.”

Ďalší kresťanskí lídri však informovali o znepokojení medzi mnohými moslimami, ktorí sa podľa nich “hanbili” za to, čo sa stalo, a chceli akýmkoľvek spôsobom pomôcť. Povedali, že moslimskí vodcovia trvajú na tom, aby boli osoby zodpovedné za násilie postavené pred súd.

Kontaktná osoba ACN dodala, že mnohí kresťania, ktorí sa vrátili do Džaranwaly, boli zhrození rozsahom škôd spôsobených na ich domoch. Spali na zemi bez elektrického svetla a nemohli si ani uvariť jedlo.

Ďalší priateľ nadácie ACN povedal, že ľudia, ktorí sa vrátili do svojich domovov ich našli zničené a vyplienené, ale nemajú kam ísť – nemôžu ďalej spať vonku na uliciach alebo na poliach. “Mnohým rodinám chýba jedlo, nemajú sporáky, takže si nemôžu uvariť ani čaj. Sú otrasení a majú veľký strach.”

Cirkev medzitým poskytla ľuďom potravinové balíčky, hygienu a zdravotnícke potreby, poháre, taniere a ďalšie základné potreby pre domácnosť.

Biskupi žiadajú spravodlivosť

Konferencia pakistanských katolíckych biskupov (PCBC) reagovala na najnovší prípad prenasledovania vyhlásením, v ktorom vyzvala na nastolenie spravodlivosti.

“PCBC odsudzuje tento hanebný čin a naliehavo vyzýva federálnu a provinčnú dočasnú vládu, aby podnikli prísne kroky proti vinníkom a postavili ich pred súd,” napísali biskupi.

“Kresťanská komunita bola terorizovaná a zastrašovaná malou skupinou zločincov, ktorí ju chceli presvedčiť, že kresťania sú v skutočnosti druhoradými občanmi Pakistanu a takými aj zostanú. Žiadame vládu, aby prijala rázne opatrenia na ochranu menšín a uviedla do platnosti také zákony, ktoré nám ako národu pomôžu stať sa pokojnými ľuďmi a lepšou spoločnosťou, aby k takýmto incidentom v budúcnosti nedochádzalo.”

Biskupi vo vyhlásení ďakujú mnohým verejným, náboženským, právnickým a politickým predstaviteľom za prejavenú solidaritu s kresťanským spoločenstvom v tomto období nepokoja, ale zároveň sa pýtajú, či bude spravodlivosti učinené zadosť. Podobné skúsenosti z minulosti totiž nepriniesli žiadnu zmenu.

 

John Pontifex, Lucia Froncová
Ilustračná fotografia: © Caritas Pakistan Fajzalabád