Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien 8. marca pozvala nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi na návštevu Talianska dve nigérijské kresťanky: Maryamu Josephovú (19) a Janadu Marcusovú (22). Ide o obete teroristov z Boko Haram, ktorí majú na svedomí smrť 75 000 Nigérijčanov za posledných 13 rokov.

Cieľom návštevy, ktorú realizuje talianska pobočka nadácie, je upriamiť pozornosť talianskych inštitúcií a verejnej mienky na dramatické svedectvá týchto obetí, ktoré sú len zriedkavo súčasťou verejnej diskusie. Mlčanie a nezáujem medzinárodného spoločenstva však len naďalej prehlbuje ich utrpenie. Maryamu strávila deväť rokov väznená Boko Haram kým sa jej podarilo utiecť. Na Janadu zaútočili pri dvoch rôznych príležitostiach a len zázrakom sa jej podarilo prežiť. Ich príbehy žiaľ nie sú ojedinelé.

Pápež František pozdravil obe ženy na záver generálnej audiencie v stredu 8. marca. Prijmú ich aj osobnosti politického života na najvyššej úrovni. 9. a 10. marca Maryamu a Janadu prijme na audiencii aj vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin a niekoľko členov diplomatického zboru akreditovaných pri Svätej stolici.

Obe ženy sú klientkami v traumatologickom centre v Maiduguri, hlavnom meste štátu Borno na severovýchode Nigérie, kde našli útočisko potom, ako unikli z rúk Boko Haram. Centrum spravuje miestna diecéza a bolo vybudované s pomocou nadácie ACN. V zariadení sa obetiam extrémistického násilia venuje tím odborníkov.

Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi venuje celé pôstne obdobie upozorňovaniu na situáciu kresťanov v Nigérii a zbierke prostriedkov na projekty pomoci miestnym ľuďom a Cirkvi. Viac informácii je dostupných na stránke venovanej kampani.

Ilustračná fotografia: Vatican Media