Pápež František je už na Slovensku. Priletel s približne 10-minútovým meškaním z Budapešti, na Slovensku bude do stredy 15. septembra. Článok budeme aktualizovať.

Program na nedeľu

16:30 – Ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave a príhovor
17:30 – Súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Na snímke biskupi a veriaci po prílete lietadla s pápežom Františkom na bratislavskom letisku. Foto: TASR – Michal Svítok

Privítali ho prezidentka, žena, ktorá prežila holokaust, aj František Mikloško

Pápeža Františka privítali na bratislavskom letisku spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, preživšia holokaust Herta Vyšná a riaditeľka občianskeho združenia Plamienok zaoberajúceho sa rozvojom detskej domácej paliatívnej starostlivosti Mária Jasenková. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

„Tieto osobnosti symbolizujú hodnoty, ktoré prezidentku SR spájajú s pápežom Františkom: ochranu ľudských práv, slobody a demokracie a súcit s najslabšími a najzraniteľnejšími,“ vysvetlil.

Na privítaní Svätého Otca boli aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger (OĽANO), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) a vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček spolu s veľvyslancom SR pri Svätej stolici Marekom Lisánskym a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

Svätý Otec je mužom lásky, pokory, úcty a ľudskej dôstojnosti. Pred príletom pápeža Františka na bratislavské letisko to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). „To, čo chcem, aby pápež zanechal na Slovensku, je pokoj a verím, že ho prinesie aj do politiky, a hlavne nám to pomôže odraziť sa a pozerať dopredu,“ hovorí Heger. Dodal, že od návštevy pápeža má veľké očakávania a je to významná udalosť pre Slovensko.

V delegácii Svätej stolice aj členovia KBS

V delegácii Svätej stolice na letisku boli štátny sekretár Pietro Parolin, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri, predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg Miguel Á. Ayuso Guixot, substitút Štátneho sekretariátu Edgar Pea Parra, apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský, pracovník štátneho sekretariátu George Jacob Koovakad, sekretár Apoštolskej nunciatúry Andriy Yevchuk, pápežský ceremoniár Ján Dubina a tajomník KBS Ivan Ružička.

Prílet pápeža Františka na Slovensko sledovalo priamo na letiskovej ploche približne 150 domácich a zahraničných novinárov.

Svätého Otca budú vítať aj stovky veriacich z farnosti v bratislavských Vajnoroch, kde v roku 1990 celebroval svätú omšu pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve SR.

Členovia detského folklórneho súboru Lúčka v krojoch z Važca privítali pápeža podľa tradície chlebom a soľou.

Pápež František dostal pri prílete aj kyticu. Je vytvorená len z pôvodných slovenských druhov rastlín a bylín charakteristických pre náš región. „Ide napríklad o ľubovník, starček, bedrovník, hlaváč, rebríček a prilbicu. Autorom kytice je florista Róbert Bartolen a okrem iného symbolizuje aj poďakovanie Bohu, že práve Slovákom daroval krajinu s takou krásnou prírodou,“ objasnil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Po celom Slovensku pápeža vítali zvoniace zvony kostolných veží

Takto zvonili zvony vo veži Dómu svätého Martina: