Pred Mestskou športovou halou v Prešove vrcholia prípravy na príchod pápeža Františka, ktorý tam o 10.30 h odslúži liturgiu sv. Jána Zlatoústeho.

„Myslím si, že všetko máme pripravené. Doťahujú sa posledné veci, ako je zázemie sakristie pre Svätého Otca, červený koberec a tak ďalej. Sme pripravení a plní radosti a takého otvoreného srdca pre všetko, čo Svätý Otec povie,“ uviedol pre TASR hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Slúžiť sa bude liturgia Jána Zlatoústeho

Svätá liturgia Jána Zlatoústeho, ktorú bude slúžiť, nie je pápežovi Františkovi neznáma. Ešte ako arcibiskup Jorge Mario Bergoglio SJ bol totiž ordinárom pre veriacich východného obradu v Argentíne. „Archijerejská svätá liturgia znamená, že jej predsedá archijerej, teda biskup. My budeme mať medzi sebou námestníka Krista, najvyššieho veľkňaza Katolíckej cirkvi. Archijerejská svätá liturgia bude prebiehať tak, že Svätý Otec v určitých momentoch bude mať svoje vstupy, ktoré bude prednášať po latinsky. Ako vieme, tak Svätý Otec ani rímskokatolícke omše nezvykne spievať, takže bude recitovať jednotlivé vstupy. Väčšinou pôjde o požehnania. Bude požehnávať dreveným vyrezávaným krížom, ktorý mu odovzdá otec arcibiskup hneď na začiatku, keď príde. Tento kríž zároveň bude aj jedným z darov, ktoré dávame my gréckokatolíci Svätému Otcovi,“ priblížil Pavlišinovič.

Ďalšie časti svätej liturgie budú prednášať jednotliví biskupi Rady hierarchov, arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a sufragánni biskupi vladyka Cyril Vasiľ a vladyka Peter Rusnák.

Sväté prijímanie bude rozdávať 230 kňazov a každému z nich budú asistovať dvaja dobrovoľníci. „Keďže budeme rozdávať prijímanie pod obojakým spôsobom, bude podané každému veriacemu individuálnou jednou lyžičkou,“ dodal hovorca.

Pri pápežovom príchode do Prešova sa rozozvučia zvony

Počas príchodu Svätého Otca Františka do Prešova v utorok (14. 9.) sa rozozvučia zvony všetkých gréckokatolíckych a rímskokatolíckych chrámov v meste. TASR o tom informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

„V našich srdciach je obrovská radosť z toho, že Svätý Otec František navštívi naše mesto a bude s nami sláviť Božskú liturgiu svätého Jána Zlatoústeho. Túto radosť chceme zvestovať všetkým ľuďom. Nástupca svätého Petra, o ktorom Ježiš Kristus povedal, že je skalou, na ktorej postaví svoju Cirkev, prichádza k nám a my chceme, aby celé mesto a celý kraj o tom vedeli a sprevádzali celé utorkové dopoludnie svojimi modlitbami,“ povedal vladyka Ján Babjak.

Zvonenie sa začne o 9.50 h a potrvá desať minút.

Katarína Knechtová na pódiu v Prešove. Foto: Ján Tkáč

Na pápeža od rána čakajú davy ľudí, z pódia hrajú kapely

V Prešove sú od rána zhromaždené tisíce ľudí, ktorí dnes uvidia Svätého Otca naživo. Pri vstupe do areálu musia prejsť bezpečnostnou kontrolou. Na pódiu sa približne od 8.00 h striedajú hudobníci, ľuďom čakanie spríjemnili Kandráčovci aj Katarína Knechtová.

Brány do areálu boli pre pútnikov otvorené od polnoci. Ako povedal, okolo 3.00 h začali prichádzať vo väčšom množstve. „Bolo zaregistrovaných vyše 450 kňazov, okolo 44 biskupov, z toho sú štyria kardináli. Čo sa týka rehoľníkov, tých bolo zaregistrovaných 120,“ priblížil Pavlišinovič. Aktuálny počet pútnikov, ktorí prišli do Prešova, uviesť nevedel. Kapacita areálu je 50 000 ľudí.

Pápež František je ľudský, inšpiratívny a pokorný. Zhodujú sa na tom pútnici, ktorí prišli na utorkové stretnutie s ním pred Mestskú športovú halu v Prešove. Pápež František predpoludním v liturgickom priestore pred mestskou športovou halou odslúži liturgiu svätého Jána Zlatoústeho.

Pútnici: Pápež František je ľudský a inšpiratívny

„Prišli sme z Banského v okrese Vranov nad Topľou. Svätý Otec je zástupca Krista, tešíme sa veľmi na neho. Sme tu celá rodina, moje tri deti sú ako dobrovoľníci a dve dcéry sú pri mne. Je to požehnanie pre Slovensko. Spoločnosť vnímam ako rozdelenú a rozbitú, toto je také ‚spojítko‘. Vďaka Bohu zaňho,“ povedala pútnička Štefánia Chanátová.

Pavol Olejník prišiel na stretnutie s pápežom peši z prešovského sídliska Sekčov. „Bol som ho pozrieť v Ríme na námestí a som veľmi rád, že prišiel sem a že ho budem môcť vidieť. Je to deň, ktorého som sa dočkal,“ povedal. „Prišla som z Popradu. Sme tu na dobrom mieste a tešíme sa, že uvidíme naživo nášho drahého otca. Je zvláštny, zlatý, ľudský, má rád chudobných a prírodu. Je to nesmierne vzácny človek, je náš,“ doplnila Agáta Ludvigová.

Adriana Kaščáková prišla do Prešova s príbuznými z obce Kružlov v okrese Bardejov. „Bola som v Prešove ako dieťa aj v roku 1995 na stretnutí s pápežom svätým Jánom Pavlom II. Sme veriaci, takže sme radi, že Svätý Otec prišiel na Slovensko a že ho môžeme vidieť a zažiť tú atmosféru. Myslím si, že je veľmi inšpiratívny aj pre neveriacich ľudí, lebo hlása myšlienku, že máme byť milosrdní k všetkým, aj k neveriacim. Svojím životom máme ukazovať našu vieru,“ povedala.

„Prišli sme až z Oravy, z obce Krušetnica. Tešíme sa na pápeža Františka. Hoci pre mňa je to už tretíkrát, čo ho uvidím, ale veľmi sa tešíme, pretože prináša nám na Slovensko nádej, ktorú v tomto období pandémie ochorenia covid-19, či sme mladí, alebo starí, pomaličky strácame,“ dodala Alžbeta Paterková.

Pápež František po svätej liturgii v Prešove zavíta v utorok aj na košické sídlisko Luník IX, kde pozdraví marginalizované komunity. Neskôr sa presunie na štadión Lokomotívy, kde sa prihovorí mladým ľuďom.

Zdroj: TASR
Foto: Milan Kapusta/TASR