Podľa misijnej sestry komboniánky, ktorá pôsobí v meste Wau v Južnom Sudáne, by návšteva pápeža Františka, naplánovaná na 5. – 7. júla 2022, mohla byť historickým impulzom mierového procesu v tejto najmladšej krajine sveta.

„Svätý Otec zohrá veľmi dôležitú úlohu. Pápež, kresťanské cirkvi, miestni kresťanskí duchovní predstavitelia, ako aj my všetci máme v súčasnosti v dejinách Južného Sudánu mimoriadnu úlohu,“ uviedla sestra Beta Almendra v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. „Ľudia sa na nás spoliehajú. Keď vypukne nejaké násilie, okamžite sa pýtajú: Kde je Cirkev? Kde sú zodpovední? Sú odkázaní na nás – na našu podporu, naše modlitby a na to, čo môžeme urobiť pre mier v krajine.“

Sestra Beta Almendra (52) pochádza z Portugalska. Južný Sudán je druhou zastávkou jej misijnej práce v Afrike. Predtým pôsobila 6 rokov v Keni. Začiatkom roka 2021, keď pandémia koronavírusu vrcholila, prišla do Wau. Do návštevy pápeža vkladá veľké nádeje najmä preto, lebo už v minulosti urobil mnoho pre ukončenie násilia a vojny, ako aj pre nastolenie mieru v Južnom Sudáne.

„Sú tu generácie, ktoré sa narodili do vojny; niektorí ľudia v Južnom Sudáne nepoznajú nič iné. Posledná vojna bola hrozná – zničila školy, infraštruktúru, nemocnice, kostoly a hlavne ľudské životy vrátane životov žien a detí. Išlo v nej o to, aby boli odstránení ľudia, ktorí mali vzdelanie, a tak i šancu dostať sa do vedúcich pozícií.“

„Zabudli ste, čo vám urobil pápež?“

V apríli 2019 pápež František ohromil celý svet, keď si kľakol a pobozkal nohy prezidentovi Salvovi Kiirovi aj opozičným lídrom Riekovi Macharovi a Rebecce Nyandengovej, designovanému viceprezidentovi a designovanej viceprezidentke. Prišli do Vatikánu na duchovné cvičenia. Dodnes si jeho gesto pamätá každý v Južnom Sudáne.

„Pred niekoľkými dňami,“ hovorí misionárka, „nastalo veľké napätie a takmer znovu vypukla vojna. Jeden z cirkevných predstaviteľov však šiel za prezidentom a a spýtal sa ich: ‚Zabudli ste, čo vám urobil pápež? Verejne ste vyhlásili, že jeho gesto zmenilo váš život a v Južnom Sudáne už žiadna vojna nebude.‘ Táto pripomienka podnietila politikov, aby uzavreli novú dohodu, opäť nadviazali vzájomný dialóg a urobili ďalší krok k trvalému mieru.“

Pápežova návšteva v júli 2022 sa koná vo významom čase – voľby sú v krajine plánované na december. Teraz sa však pozornosť sústreďuje na Svätého Otca a hladký priebeh jeho cesty. Sestra Beta Almendra ho tiež túži vidieť, a preto bude musieť cestovať do Juby, hlavného mesta Južného Sudánu. Hoci ide o „drahú a nebezpečnú“ cestu, vraví, že ju „rada podstúpi“.

„Od pápežovej cesty očakávam, že si ľudia uvedomia, že mier je možný a je to dobrá vec, jediný spôsob, ako posunúť túto krajinu dopredu, dosiahnuť, aby školy a nemocnice fungovali, aby sa obyvatelia Južného Sudánu mohli stať učiteľmi, lekármi, pilotmi, inžiniermi a v pokoji rozvíjať svoju krajinu.“

„Spoliehame sa na vás.“

 Pápežova návšteva má upozorniť na ťažkosti miestnej cirkvi, základné potreby obyvateľstva a naliehavo potrebnú pomoc vo viacerých oblastiach. „Cirkev je v Južnom Sudáne závislá od pomoci zvonka. Napríklad v diecéze Wau treba postaviť kňazské semináre, diecézne domy, kláštory, školy i nemocnice. Tieto zariadenia už predtým fungovali, ale boli zničené. Pri ich obnove sme úplne odkázaní na vonkajšiu pomoc.“

Podľa slov portugalskej rehoľníčky ľudia v Južnom Sudáne dôverujú pomoci nadácie ACN a jej dobrodincom. „Spoliehame sa na vás,“ hovorí sestra a myslí pritom aj na ostatné potreby diecézy Wau.

Ilustračná fotografia: ACN – Pomoc trpiacej  Cirkvi

 

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporuje Južný Sudán od roku 2015. Financuje výstavbu aj rekonštrukciu kostolov či pastoračných centier, formáciu a vzdelávanie seminaristov, zabezpečuje živobytie pre kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky. Aktuálne napríklad podporuje výstavbu kňazského domu, ktorý bude slúžiť farnosti pri katedrále v meste Wau.