„Spôsob komunikácie s biskupmi, miesta, ktoré navštívil Svätý Otec, a to, čo tam povedal, bolo o stavaní mostov a pozvanie k tomu, aby sme v tom pokračovali,“ povedal po svätej omši v Šaštíne pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko.

Pripomenul, že pápež sa nazýva aj pontifex, čiže staviteľ mostov. „Návšteva domova Betlehem v Bratislave a košického sídliska Luník IX je mostom smerom k ľuďom, ktorí potrebujú akúkoľvek pomoc,“ povedal Haľko.

Stretnutie so židovskou komunitou je podľa jeho slov takisto premosťovaním, ktoré je historicky komplikované.

„Mládež je veľmi dôležitá skupina. Veľká časť mládeže je vzdialená od Cirkvi a od Boha a sme vyzvaní aj k tomu, aby sme hľadali mosty aj k nim,“ poznamenal tiež Haľko.

Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober povedal, že politika počas posledných štyroch dní prestala mlieť svoje zrno a spoločnosť sa sústredila na prítomnosť pápeža: „Je to autorita veľmi vážna vo svete, morálna predovšetkým. Je to Katolícka cirkev, ktorá ho sem pozvala, a takisto aj predstavenstvo štátu. Myslím si, že posolstvo, ktoré urobil na každom jednom mieste, je veľmi dôležité a treba si ho premyslieť,“ povedal Bober.

Poznamenal, že ide o pohľad pápeža na Cirkev v dnešnej dobe a nie sú to malé veci. Ako doplnil, ak budeme chcieť urobiť niečo so Slovenskom, tak nech sa tieto slová pápeža ujmú v každom jednom z nás, predovšetkým však u tých najvyšších.

 

Zdroj: TASR
Foto: František Iván/TASR