Jedna z diecéz je zasvätená Panne Márii Fatimskej.

Severná Kórea je pre kresťanov najhoršie miesto na život. Už niekoľko rokov po sebe to potvrdzujú analýzy pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Napríklad správa Trpiaci a zabudnutí z októbra 2019 hovorí, vyznávanie kresťanskej viery, ktorá sa tu pokladá za „západnú“, sa prísne trestá. Podľa údajov pápežskej nadácie svedectvá ľudí, ktorí utiekli zo Severnej Kórey, naznačujú, že kresťania odhalení režimom sú mučení a mnohí z nich sú poslaní na nútené práce do táborov určených najmä pre politických väzňov.

Podľa správy ACN by sa „v týchto táboroch malo nachádzať 50 000 – 70 000 kresťanov“, čo zodpovedá približne polovici väzňov. „Mimosúdne popravy, nútené práce, mučenie, prenasledovanie, hlad, znásilňovanie, nútené potraty a sexuálne násilie“, to sú útoky, ktorým kresťania musia čeliť, keď ich začne prenasledovať severokórejský totalitný režim.

Kresťania sa napriek tomu nevzdávajú nádeje a viery v Božiu lásku.

Zasvätení Panne Márii Fatimskej

Diecéza Pchjongjang v hlavnom meste Severnej Kórey bude zasvätená Panne Márii Fatimskej. Oznámil to kardinál Andrew Yeom Soo-jung, arcibiskup Soulu, na slávnosti dňa 25. júna 2020, konanej pri príležitosti pripomienky začiatku kórejskej vojny pred 70 rokmi, a v čase, keď sa na polostrove opäť zvyšuje napätie.

 

Mons. Yeom Soo-jung pri tejto príležitosti hovoril o dôležitosti mieru a harmónie na Kórejskom polostrove – pripomenul približne 3 milióny obetí vojny, ktorá vypukla 25. júna 1950, ako aj tragédie severokórejských utečencov, drámy rozdelených rodín a prenasledovanie kresťanov v totalitnom režime. Vyvrcholením slávenia Eucharistie v katedrále Myeongdong v Soule, kde sa konali modlitby za zmierenie kórejského ľudu, bolo vyhlásenie zasvätenia diecézy Pchjongjang Panne Márii Fatimskej.

Pripomienka začiatku vojny sa v tomto roku konala v atmosfére mimoriadneho napätia: predstavitelia severokórejského režimu prerušili všetky komunikačné kanály s juhokórejským vedením a 16. júna 2020 vyhodili do vzduchu budovu v Kesongu, styčný úrad pre delegácie oboch krajín.

Technicky vzaté, Severná a Južná Kórea sú stále vo vojne (bolo medzi nimi podpísané len prímerie) a režim v Pchjongjangu sa neustále svetu i svojmu južnému susedovi vyhráža vývojom nových zbraní hromadného ničenia. Zvýšenie napätia v posledných týždňoch preto znásobilo nebezpečenstvo priamej vojenskej konfrontácie a možno ho považovať za výrazný krok späť na ceste k zmiereniu. Táto cesta sa začala v posledných rokoch a vyvrcholila prijatím Panmunjomskej deklarácie mieru a prosperity, ktorú v apríli 2018 slávnostne podpísali juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un.

Severná Kórea monument
Severná Kórea je centrom komunistickej ideológie. Foto ACN

Krvavá studená vojna

Katolícka cirkev sa osobitne zasadila za mierový proces na Kórejskom polostrove. Svedčí o tom každodenné slávenie svätej omše za mier v Južnej Kórei od decembra 2019 do 28. novembra 2020. Východiskovým bodom tejto iniciatívy bolo plenárne zasadnutie Konferencie biskupov Južnej Kórey v novembri 2019.

Kórejský konflikt patrí medzi najkrvavejšie epizódy tzv. studenej vojny, v ktorej bol svet rozdelený na dva ideologické bloky. Režim v Pchjongjangu podporovala predovšetkým Čína, zatiaľ čo vládu v Soule Spojené štáty americké. Okrem stále reálneho nebezpečenstva vojenského konfliktu na Kórejskom polostrove sa obe krajiny odlišujú i v otázke náboženskej slobody.

Každý deň zomrie pre vieru v Krista až 11 kresťanov. Pomôžte nám zmeniť to.