Medzinárodná pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi venuje tohtoročnú pôstnu kampaň s názvom S.O.S. Nigéria situácii kresťanov v Nigérii.

Na Pôstne obdobie vyhlasuje cielenú zbierku pre nigérijskú Cirkev a bude upozorňovať na ťažkú situáciu veriacich v najľudnatejšej africkej krajine.

V niektorých oblastiach Nigérie je zabíjanie kresťanov pre ich náboženskú príslušnosť každodennou realitou. Na severe krajiny a čoraz častejšie aj v tzv. Strednom páse trpia kresťania a umiernení moslimovia terorom militantných islamistických skupín, ako je Boko Haram a radikalizujúci sa moslimskí pastieri. Často sú zmasakrované celé komunity i dediny. Ľudia sú nútení utekať pred hrozbou do iných oblastí a žijú v táboroch pre vysídlené osoby.

Spolu s tamojšími biskupmi, ktorých diecézy sú najviac postihnuté násilím, vytvorila nadácia ACN program pomoci na posilnenie Cirkvi v Nigérii. Na tento účel vyčlenila 5 miliónov eur. Oblasti pomoci sú:

  1. Ochrana kresťanov pred násilím
  2. Zmierňovanie nenávisti medzi náboženstvami
  3. Starostlivosť o obete násilia
  4. Podpora miestnej Cirkvi v jej službe
  5. Posilnenie kresťanov v duchovnom boji

Konkrétne projekty pokrývajú široké spektrum potrieb. Ide napríklad o nákup bezpečných vozidiel a opevnení, programy zamerané na medzináboženský dialóg, post-traumatickú starostlivosť, vzdelávanie, omšové milodary, podporu kresťanských médií, humanitárnu pomoc pre ľudí v táboroch, ako i katechézy a pastoračné programy.

Ďalšie informácie o kampani S.O.S. Nigéria sú dostupné na webovej  stránke www.acnslovensko.sk, kde veriaci zo Slovenska nájdu aj možnosť zapojiť sa do zbierky.

Situácia v Nigérii je veľmi zložitá, pretože k násiliu prispievajú viaceré faktory. Podľa výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa odohrali 25. februára, by najvyššie posty v krajine mali obsadiť moslimovia. V sobotu 11. marca budú nasledovať voľby guvernérov v spolkových štátoch. Obe ľudové hlasovania sú kľúčové v ďalšom vývoji bezpečnostnej situácie.

Pre záujemcov pripravila nadácia ACN dva rozsiahle dokumenty, ktoré detailnejšie vysvetľujú okolnosti v Nigérii a sú dostupné na vyžiadanie v anglickom jazyku.

 

Foto: ACN