Predstavený najväčšej kresťanskej komunity v Iraku naliehavo požiadal ľudí, aby zostali v svojich domovoch, pretože rastú obavy z toho, že krajina môže byť ochromená prudkým nárastom prípadov ochorenia COVID-19.

Chaldejský katolícky patriarcha Louis Raphaël I. Sako. Foto ACN.

Chaldejský katolícky patriarcha Louis Raphaël I. Sako skonštatoval, že sa stav zdravotníckeho systému od pádu režimu Saddáma Husajna roku 2003 v krajine veľmi zhoršil. Podľa údajov federálnych orgánov sa aktuálne – po diagnostikovaní viac než 5 000 prípadov nákazy – nachádza v kríze.

V rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi z dňa 28. mája 2020 patriarcha uviedol: „Situácia spôsobená vírusom sa zhoršuje a nie je možné ju zvládnuť.“

Nedostatok infraštruktúry a opatrení v oblasti sociálneho zabezpečenia najmä v mestách, zložitá situácia na trhu práce, ako aj korupcia spôsobili, že ľudia nie sú schopní primerane sa chrániť pred vírusom. „Existuje mnoho problémov: chýbajú peniaze, nemocnice, lekári aj vybavenie. Opatrenia súvisiace s obmedzením pohybu sú v rozpore so zvykmi miestnej kultúry, a to hlavne so zvykmi mužov. Ľudia musia zostať doma. To je jediný spôsob, ako byť v bezpečí. Vláda hovorí občanom, čo majú robiť, ale tí ju nepočúvajú,“ dodáva patriarcha.

Hlavné mesto Bagdad, v ktorom patriarcha sídli, musí znášať najťažšie bremeno pandémie. Iracké federálne ministerstvo zdravotníctva dňa 27. mája 2020 uviedlo, že prevažná väčšina z 287 prípadov potvrdených za predchádzajúcich 24 hodín pochádzala z Bagdadu.

V reakcii na zvýšenie počtu prípadov iracká federálna vláda opätovne vyhlásila obmedzenie pohybu na celom území krajiny; jeho začiatok sa časovo zhodoval s oslavami konca ramadánu. Údaje, ktoré vláda oficiálne poskytuje, pritom ešte nezohľadňujú poloautonómny región Kurdistan, ktorý zaznamenal viac ako 500 prípadov nákazy a 5 úmrtí.

Patriarcha Sako nadáciu ACN informoval, že minulý týždeň na vírus zomrelo 5 kresťanov. Povedal i to, že „kresťania sa vo veľkej miere riadia zákonmi. Zvyčajne sú otvorenejší voči dodržiavaniu vládnych nariadení“. Podľa jeho slov Cirkev prostredníctvom farností rozdeľovala núdzovú pomoc rovnomerne kresťanom i nekresťanom.

V apríli 2020 pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi oznámila, že v reakcii na uvedenú krízu poskytne prioritným projektovým krajinám balík pomoci vo výške 5 mil. eur.