Milióny ľudí museli opustiť svoje domovy, aby zachránili seba a svoje deti. Opustili regióny na východe a juhu Ukrajiny a presunuli sa na západ. Podľa posledných údajov UNHCR prekročili hranice do susedných krajín takmer štyri milióny ľudí, ale predpokladá sa, že viac ako šesť miliónov ľudí utieklo v rámci krajiny.

“V každom kúte kláštora spia ľudia v posteliach aj na matracoch na zemi. Sú veľmi vďační za možnosť umyť sa, dať si niečo teplé na jedenie a oddýchnuť si. Niektorí strávili viacero dní v pivniciach alebo v protileteckých krytoch,” hovorí sestra Tobiasza, rehoľníčka z Kongregácie svätého Jozefa, v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

ACN práve schválila špeciálny balík pomoci pre sestry všetkých rádov latinského obradu, ktoré sa venujú tejto charitatívnej činnosti v Ľvovskej arcidiecéze.

 

 

“Pomáhame utečencom a miestnym obyvateľom, ktorí sú v ťažkej situácii kvôli vojne,” vysvetľuje rehoľnica. Sestry svätého Jozefa zriadili vo svojom kláštore vo Ľvove tranzitnú stanicu pre utečencov, kde si môžu oddýchnuť a zotaviť sa. Sestry tiež pomáhajú nadväzovať kontakty a hľadať rodiny, ktoré môžu prijať utečencov na iných miestach, najmä v Poľsku. A napokon organizujú prepravu rodín, väčšinou matiek s deťmi.

Všetky domy a kláštory rádu, či už veľké alebo malé, sa stali útočiskom pre tých, ktorí to najviac potrebujú: “V ďalšom z našich kláštorov, v meste Stryj, zriadili sestry izbu pre rodinu pozostávajúcu z dvoch detí a starej mamy. S pomocou miestnych a zahraničných dobrodincov sa im podarilo kúpiť práčku, chladničku, postele atď. Všetko potrebné k životu. Jeden z chlapcov je chorý a potrebuje špeciálnu starostlivosť a stravu,” vysvetľuje sestra Tobiasza.

 

 

Vzhľadom na to, že balík pomoci ACN bude prínosom pre všetky sestry vo Ľvovskej arcidiecéze, napísala nadácii ACN sestra Edita Duszczaková, predsedníčka Konferencie katolíckych ženských reholí latinského obradu na Ukrajine: “V mene všetkých rehoľných sestier Ľvovskej arcidiecézy vyjadrujem veľkú vďačnosť za pomoc, ktorú ste nám doteraz poskytli. Dovoľujeme si tiež opäť požiadať o podporu, aby sme mohli slúžiť a pomáhať v tomto ťažkom období vojny na Ukrajine, ktoré nám Boh dáva prežiť.”

 

→ Zbierka na okamžitú pomoc pre diecézy, rehoľníkov a veriacich na Ukrajine cez nadáciu ACN PREBIEHA TU.

→ Prispieť je možné aj priamo cez IBAN (poznámka – Pomoc Ukrajine):

SK09 0900 0000 0051 2133 9396

 

Foto: ACN