Po brutálnej vražde mladej kresťanskej študentky obvinenej z rúhania vypukli v nigérijskom meste Sokoto násilnosti namierené proti kresťanom.

Deborah Yakubu Samuel, členka evanjelickej cirkvi Winning All, bola ukameňovaná a potom upálená, keď sa po prázdninách vrátila na vyučovanie. Skupina študentov na ňu zaútočila kvôli údajne rúhavým správam, ktoré mala posielať v študentskej skupine v aplikácii WhatsApp.

Po zatknutí dvoch ľudí za jej vraždu skupiny výtržníkov zaútočili na kresťanské miesta na rôznych miestach hlavného mesta štátu, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vydala miestna diecéza.

“Počas protestu skupiny mladých ľudí pod vedením niektorých dospelých zaútočili na katolícku katedrálu Svätej rodiny na Bello Way, pričom zničili sklenené okná kostola, okná sekretariátu biskupa Lawtona a zdemolovali komunitný autobus zaparkovaný v areáli. Napadli a čiastočne podpálili aj katolícky kostol svätého Kevina a rozbili okná nového nemocničného komplexu vo výstavbe v tom istom areáli,” uvádza sa vo vyhlásení, v ktorom sa dodáva, že “chuligáni zaútočili aj na centrum Bakhita […] a podpálili autobus v areáli”.

Podľa miestnych médií si výtržníci mohli mylne myslieť, že za konanie Deborah Yakubu sú v konečnom dôsledku zodpovední katolícki predstavitelia, ako napríklad biskup Matthew Kukah. Podľa vyhlásenia zaslaného nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi sú však ohlasy, že bola napadnutá aj biskupská rezidencia, nepodložené a počas protestov nedošlo k stratám na životoch.

V reakcii na tieto násilné činy biskup Kukah “vyzýva kresťanov, aby aj naďalej dodržiavali zákony a modlili sa za návrat normálneho stavu”, a ďakuje miestnym úradom a polícii k ich práci pri rozohnaní davu “skôr, ako mohol spôsobiť ďalšie škody”.

Miestna vláda vyhlásila 24-hodinový zákaz vychádzania, ktorý bol následne predĺžený. V pondelok bol zmiernený, ale podľa nigérijskej tlače zostáva v platnosti od súmraku do úsvitu.

Islamský extrémizmus je na vzostupe a v Nigérii sa rozmohlo násilie. Ide najmä o oblasti v severnej časti krajiny, kde sú kresťania menšinou, a v centrálnych oblastiach, ktoré sú zmiešané. Napriek tomu vláda neprijala primerané opatrenia na zastavenie medzináboženskej a medzietnickej kriminality, tvrdia cirkevní predstavitelia. Vraždy a únosy sa stali bežnými, ale vražda Debory Yakubu vyniká svojou brutalitou.

Kresťanské združenie Nigérie – ekumenický orgán, v ktorom je zastúpená aj Katolícka cirkev – písomne vyzvalo miestnych vedúcich predstaviteľov, aby v nedeľu 22. mája zorganizovali pokojné protesty v priestoroch svojich kostolov.

Nadácia ACN už mnoho rokov s rastúcim znepokojením upozorňuje na ťažkú situáciu kresťanov v Nigérii a vo svojej správe o náboženskej slobode túto krajinu označila za jednu z najnebezpečnejších pre kresťanov na svete. Po tomto poslednom útoku žiadame vládu, aby si splnila svoje povinnosti a zaistila bezpečnosť všetkých Nigérijčanov bez ohľadu na ich etnickú alebo náboženskú príslušnosť a aby urýchlene konala a zaistila spravodlivosť pre Deborah Yakubu a jej smútiacu rodinu.

Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi usporiada 30. mája o 15.00 h stredoeurópskeho času online konferenciu pre novinárov o všeobecnej situácii prenasledovania a bezpečnostnej neistoty v Nigérii. Viac informácii čoskoro.

 

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi